Uued Uudised

Henn Põlluaas: minister Anvelti kodakondsuse teemat püütakse vaiba alla pühkida

Andres Anvelt, Jüri Ratas

Andres Anvelt, Jüri Ratas

EKRE riigikogu fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas saatis peaminister Jüri Ratasele kirjaliku küsimuse, milles uurib, kas ja kuidas on riigil kavas kontrollida siseminister Andres Anvelti kodakondsuse õiguspärasust.

„Ajakirjanduses on arhiiviandmetele ja ennesõjaaegse vabariigi seadustele tuginedes väljendanud põhjendatud kahtlust, et siseminister Anveltile on omistatud sünnijärgne Eesti kodakondsus puuduvate või valeandmete alusel. Sünnijärgse kodakondsuse andmine isikule, kellel selleks õigus puudub, on tõsine rikkumine. Eriti juhul, kui tegemist on isikuga, kelle otsesesse vastutusalasse antud teema ja kodakondsuse vormistanud ametnikud puutuvad,“ selgitas Põlluaas. „Avalikkusel on õigustatud ootus saada valitsuse liikmelt sisulisi selgitusi Anvelti suhtes kerkinud põhjendatud kahtluste kohta.“

Kirjas peaministrile küsib Põlluaas, kui tavapärane on, et isikute kodakondsuse vormistamine või ümbervormistamine toimub siseministeeriumi ametnike poolt nende endi initsiatiivil.

„Anvelt sai kodakondsuse naturalisatsiooni korras 1992. aastal, kuid 2017. aastal vormistati see Anvelti huvi tõttu väidetavalt siseministeeriumi ametnike initsiatiivil ümber sünnijärgseks kodakondsuseks. Ametnike suunamine tegelema ministri isiklike asjadega on kvalifitseeritav ministri poolse ametiseisundi kuritarvitamisega. Soovime teada, mida valitsus kavatseb selles osas ette võtta,“ ütles Põlluaas.

„Soovime ka selgitust, kuidas on võimalik, et Andres Anvelti naturalisatsiooni korras saadud kodakondsus vormistati ümber sünnijärgseks kodakondsuseks ilma ühtegi dokumenti esitamata, mis tõendaks tema õigust sellele, samas kui teistelt isikutelt – sealhulgas niinimetatud optantide järglastelt – nõutakse, et nad tõendaksid oma õigust Eesti kodakondsusele viimastegi pisiasjadeni.“

Põlluaas tunneb huvi, kuidas kavatsetakse tagada Anvelti sünnijärgse kodakondsuse saamise seaduslikkuse kontrollimine ja vajadusel selle tühistamise menetluse algatamine, arvestades, et küsimus puudutab vastava haldusala ministri tegevust ja Anvelt on antud teemas huvitatud isik.

„Ministeeriumi ametnike ja Anvelti senised selgitused annavad alust väita, et teema püütakse vaiba alla pühkida. Pahaendeliseks võib pidada asjaolu, et Riigikogu esimees Eiki Nestor rikkus riigikogu töö- ja kodukorra seadust ning viivitas mitu päeva juba 11. juunil sisse antud küsimuse edasi saatmisega. Seaduse järgi on ta kohustatud tegema seda viivitamatult. Riigikogu istungiosakonna käik lüüa minu küsimusele peale tempel “AK – ametkonnasiseseks kasutamiseks”, mis salastab kirja sisu 75 aastaks, tekitab samuti kahtlusi. Midagi salastada tegelikult ei ole, sest kirja selgitavas osas on Anvelti kohta kasutatud ajakirjanduses avaldatud andmeid ning asja vastu on ilmselge avalik huvi,“ ütles Põlluaas.

UU

Exit mobile version