Kolmapäeval toimusid Hollandis ülemkoja ehk senati (Eerste Kamer) valimised. Ülemkoda koosneb seitsmekümne viiest liikmest ja liikmed valitakse provintside esindajate hulgast.
Täpsustuseks – Hollandi parlament koosneb kahest kojast: ülemkojast (Eerste Kamer) ja alamkojast (Tweede Kamer), millest olulisem on alamkoda. Seega võib öelda, et tegemist ei olnud väga otsustavate valimistega, kuid valimistulemused näitavad siiski väga huvitavaid tendentse.
Nimelt võitis valimised euroskeptiline ja immigratsioonivastane partei Foorum voor Democratie (FvD – Demokraatia Foorum) eesotsas karismaatilise noore konservatiivi Thierry Baudet’ga. Viimase seisuga saaks FvD ülemkojas 13 kohta, peaminister Mark Rutte juhitud Rahvapartei Vabaduse ja Demokraatia Eest (VVD) aga 12 kohta (kaotas ühe koha). Järgneksid Kristlik-Demokraatlik Üleskutse (CDA) üheksa kohaga (kaotas 3 kohta), Vasakrohelised (GroenLinks) samuti üheksa kohaga (sai juurde 5 kohta), Tööpartei (PvdA) seitsme kohaga (kaotas ühe koha), liberaalid D66 kuue kohaga (kaotas neli kohta), Geert Wildersi PVV viie kohaga (kaotas neli kohta), sotsialistid (SP, kaotasid neli kohta) ja Kristlik Liit (CU) nelja kohaga (võitis ühe koha). Lisaks Loomapartei (PvdD) kolme kohaga (võitis ühe koha), 50Plus kahe ning SGP ühe kohaga (kaotas ühe koha).
Seega oli valimiste suurimaks võitjaks kindlasti FvD, kellel varem esindatus ülemkojas puudus, kuid võitjate hulka võib arvata ka rohelised (GroenLinks), kes said juurde 5 kohta. Kaotajateks peetakse peaministriparteid (VVD), sotsialiste (SP) ja paraku ka Geert Wildersi PVV-d, kes kaotas toetajaid FvD-le.
FvD on teinud täiesti uskumatu tähelennu. 2016. aasta alguses oli tegemist kõigest mõttekojaga, mis vormistati ümber poliitiliseks parteiks alles sama aasta sügisel, umbes pool aastat enne 2017. aasta märtsis toimunud alamkoja valimisi. Tundmatu partei sai parlamendi alamkojas kohe kaks kohta ja kaks kanget meest – Thierry Baudet ja Theo Hiddema – alustasid äärmiselt tõhusat ja teravat tööd opositsioonis. Nüüd, kaks aastat hiljem, on FvD Hollandi suurim ja populaarseim partei.
FVD on eelkõige euroskeptiline partei. Nad peavad Euroopa riikide vahelist koostööd küll väga oluliseks, kuid just selsamal põhjusel on nad vastu Euroopa Liidule ja veelgi enam föderaliseeruvale Euroopa Liidule. FVD seisukoht on, et EL on ebademokraatlik, ajast ja arust juhtimissüsteemiga moolok, mis kujutab endast kartelli. FVD ei usu, et EL-i on võimalik reformida ja soovib seega NEXIT-it. Selleks tahavad nad korraldada referendumi Hollandi jätkamise üle eurotsoonis, aga ka referendumi avatud piiride ja inimeste kontrollimatu liikumise üle EL-is ja, sarnaselt Suurbritanniale, referendumi NEXIT-i üle. Lisaks soovib FvD taastada siduvad rahvaalgatuslikud referendumid, mille Hollandi praegune valitsus hiljuti kaotas.
FVD programmis on olulisel kohal ka immigratsiooniga seotud probleemid. Partei suhtub praegusesse immigratsioonipoliitikasse väga kriitiliselt ja leiab, et sellel ei ole juba ammu mitte mingit seost n-ö avatud ühiskonna mudeliga.
Toimunud ülemkoja valimiste eel oli aga peamiseks debatiteemaks kliima ja kliimamuutuste vastased meetmed. Kliimaskeptikust Baudet on saanud hakkama pea võimatuga – ta on suutnud veenda väga suurt osa hollandlastest, et plaanitavad meetmed kliimamuutustega võitlemiseks on täiesti ebarentaablid ja absurdsed. Tema sõnum on olnud jätkuvalt sama – Pariisi kliimaleppe kohaselt tuleb Hollandil teha kliimamuutustega võitlemiseks ebaotstarbekalt suuri kulutusi, mille tulemusel väheneb kliimasoojenemine kõigest 0,00007 kraadi.
Valimisõhtu võidukõnes ütles Baudet aga:
„Sarnaselt kõigile teistele põhjapoolkera maadele on ka meie [Hollandi] hävitajateks inimesed, kes tegelikult peaksid meid kaitsma. Meie õõnestajateks on meie ülikoolid, meie ajakirjanikud. [—] Aga eelkõige on meie õõnestajateks meie juhid. [—] Kahjuks kontrollivad nad meie riigis kõiki otsustusorganeid, võttes ikka ja jälle vastu valesid otsuseid, mis kujutavad endast kummalist segu ignorantsusest ning küünilisest omakasupüüdlikkusest.“
Kõnet on muidugi juba hoolega kritiseeritud. Nn progressiivne ajakirjandus ja arvamusliidrid on nimetanud seda ohtlikuks ja fašistlikuks. Samuti on naeruvääristatud kõnes esinenud kõnekujundeid ja selle tavapärasest erinevat formaati. Juba on tulnud sotsiaalmeedia kaudu ka esimesed tapmis- ja muud ähvardused Baudet aadressil (loomulikult on Baudet’d juba aastaid sõimatud rassistiks, fašistiks, šovinistiks jne).
Koalitsiooni moodustamisega võib FvD-l tekkida raskusi. Kartellierakonnad proovivad FvD eestvedamisel tekkivat koalitsiooni kindlasti takistada, kuid esialgu on selles osas veel kõik lahtine.
Triin van Doorslaer, poliitiline vaatleja ja tõlk
Kasutatud allikad: Trouw, De Telegraaf, forumvoordemocratie.nl