Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Hollandis elavad Süüria kristlased toetavad valimistel islamivastast Vabadusparteid

-
21.03.2018
Geert Wilders
© AFP Photo/Scanpix

Sel kolmapäeval toimuvad Hollandis kohalikud valimised ja paljud Süüria kristlased on teatanud oma toetusest Geert Wildersi immigratsioonivastasele Vabadusparteile (Partij voor de Vrijheid), kes on kandidaadid üles seadnud 30 omavalitsuses.

Enschedes asub üks Euroopa suurimaid Süüria kristlaste kogukondi, kellel on seal näiteks kaks jalgpalliklubi ja kolm Süüria õigeusu kirikut. Varasematel valimistel sai Vabaduspartei 8000 Süüria kristlast võõrustavast piirkonnast palju hääli, sest need inimesed tunnetavad islamist tulenevat ohtu, vahendab nos.nl.

“Vabaduspartei mõistab, kui ohtlikud moslemid on,” ütleb 39 aastat Hollandis elanud süürlasest ettevõtja Gabriel, kes on vastu suure mošee rajamisele piirkonda, leides, et just sellise islami sissetungi eest ongi neil tulnud kodumaalt põgeneda. “Moslemitel tuleb endil ühiskonda integreeruda või siis lahkuda,” lisab ta.

Mošee rajamine ongi linna ärevile ajanud ja Gabrieli sõnul ollakse mõõdukate moslemitega küll rahujalal, kuid sedavõrd suure pühakoja rajamisel ei näe ta muud põhjust kui islamiseerimine. Just see on kohaliku kogukonna Vabadusparteid toetama pannud.

Vabaduspartei populaarsus Süüria kristlaste seas hulgas ei ole üllatav, leiab kirjanik Abraham Beth Arsan, kes on Türgi kristlane. “Õigeusklikud kristlased põgenesid islamimaailmast,” selgitab Beth Arsan. “Me oleme põgenenud paljudest kohtadest, kus meie usk oli ebasoovitav. Me oleme alati olnud rõhutud.”

Teadlane Jan Schukkinkin täpsustab, et erinevalt teistest Kolmanda maailma riikidest tulnud immigrantidest on Lähis-Ida kristlased väga hästi ühiskonda sulandunud. “Nende integratsioon Hollandis läks kaks korda kiiremini kui teistel. Nad on omavahel seotud ja teavad üksteist. Nad elavad lähestikku, vajadusel üksteist toetades. See on põhjus, miks seal oli suur sotsiaalne kontroll ja nad kohanesid kiiremini.”

Enamik Madalmaade kristlastest tuli Ida-Türgist 1970-80. aastatel, vähemus pärineb Araabia riikidest, nagu Süüria, Iraak ja Liibanon. Süüria õigeusu kristlased on koondunud Wesselerbrinki piirkonda.

Eestis on senised valitsused lubanud kvoodipagulaste puhul eelistada Süüria kristlasi, kuid lubaduseks see ongi jäänud.