Uued Uudised

Iga automaksuteate saaja võib selle kohtus vaidlustada

STOP AUTOMAKSULE MEELEAVALDUS TOOMPEAL

Kui mootormaksuseadus praegusel kujul vastu võetakse ja kehtima hakkab, siis võib maksumaksja talle väljastatud mootorsõidukimaksuteate halduskohtus vaidlustada, ütles riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi kohtunik Ivo Pilving.

“Vastu võetud seaduse kohaselt väljastab maksu- ja tolliamet mootorsõidukimaksu maksjale maksuteate. Kui maksumaksja hinnangul rikub maksuteade tema õigusi, sealhulgas põhiseadusest tulenevaid õigusi, on tal õigus esitada halduskohtule kaebus,” sõnas Pilving.

“Seejärel halduskohus kontrollib, kas maksuteade on õiguspärane. Kohus kontrollib vajaduse korral, kas mootorsõidukimaksu seaduse normid, mille alusel maksu- ja tolliamet maksuteate väljastas, vastavad põhiseadusele. Seega kõik isikud, kelle õigusi võidakse maksuteatega rikkuda, võivad esitada halduskohtule kaebuse,” sõnas Pilving.

Pilving lisas, et siin ei ole erisusi näiteks maamaksuga.

Pilvingu sõnul ei tea ta, kas automaksu jõustudes hakkaksid maksuteate saanud inimesed massiliselt kohtusse pöörduma.

“Me ei tea seda, seda pole uuritud. Kui võrrelda olukorda maamaksuga, siis näiteks selle puhul iga-aastaselt massilisi kohtusse pöördumisi ei ole,” sõnas Pilving.

“Kui inimesed peaksid siiski hakkama massiliselt samatüübilisi kaebuseid kohtusse esitama, siis võib kohus ühest asjast teha nn pilootasja. Sellisel juhul oodatakse ära nn pilootasja lõplik lahendus. Senikauaks teiste asjade menetlused peatatakse. Niinimetatud pilootasja lõplik lahendus toob sisuliselt kaasa selle, et ka teised samatüübilised asjad saavad kiirema lahenduse, kuna kehtiv lahenduskäik on olemas, mida kohtutel on lihtne järgida,” selgitas Pilving.

Riigikogu võttis nn automaksu kehtestava seaduse vastu 12. juunil. Eelnõu toetas 57 riigikogu liiget, vastu oli 28 liiget.

Teisipäeval jättis president Alar Karis mootorsõidukimaksu seaduse välja kuulutamata, leides, et see pole kooskõlas põhiseadusega, kuna rikub puuetega inimesi puudutavas osas võrdse kohtlemise põhimõtet.

 

Allikas: ERR

Exit mobile version