Uued Uudised

Indrek Neivelt: ühiskonnas on väärtushinnangud paigast ära

Tallinna Jaani kiriku vestlussarjas „Loodud sõna õhtu“ oli Janek Mäggi jutukaaslasteks ettevõtja Indrek Neivelt, kes muu hulgas andis hävitava hinnangu Eesti valitsusele ja leidis, et ühiskonnal on aeg meeleparandusele.

„90ndatel oli idealismi palju-palju rohkem. Me kõik tahtsime saada omas valdkonnas selliseks nagu parimad Euroopas ja Ameerikas. Ja see oli nagu pooljuhus, kes millega sattus tegelema – kes hakkas panka tegema, kes saeveskit ja kes hotelli,“ räägib ta. „Praegu ma sellist idealismi kahjuks enam ei näe. Kõik on väga oma Exceli tabelis kinni: kui palju on tulusid, kui palju kulusid. Kas tasub teha või ei tasu. Toona selgus tasuvus hiljem. Ning kui me hakkasime panka tegema, siis ei olnud meie eesmärk rikkaks saada, me lihtsalt tahtsime panga ära teha,“ rääkis ta.

Ta lisas, et bürokraatiamasin tapab kogu kire ja initsiatiivi.„Kui 90ndatel toimusid kõik asjad hästi kiiresti, mingi loa või kooskõlastuse saamiseks kulus paar päeva, siis nüüd läheb sama asja ajamiseks rahulikult aasta-kaks-kolm,“ sõnab ettevõtja. Suuremate arenduste käivitamiseks läheb aega veelgi rohkem.

Nii see ühiskond toimida ei saa, leiab Neivelt: „Kui meil ei ole tegelikud väärtushinnangud paigas – needsamad piibli kümme käsku ja seitse surmapattu – ja kui me nendest kinni ei pea, siis pole meil ühiskonnas mingitki ühisosa. Jääbki lõputu vaidlemine väikeste teisejärguliste teemade üle. Üks jurist ütleb üht, teine teist ja tavaline inimene ikka midagi aru ei saa. See on ühiskond, kuhu me praegu teel oleme. Ja ma ütlen ausalt – mina ei taha selles ühiskonnas elada. Kui ma vaatan 20 aastat tagasi, vaatan seda, kus oleme praegu, ning seda, kus oleme 20 aasta pärast, siis mina ei taha sinna minna. Ausõna, ma tahaksin selle rongi pealt maha saada.“

Sidusama ühiskonna saavutamiseks ei olegi muud pääseteed kui religiooni juurde tagasitulek. „On ju tehtud õnnelikkuse uuringuid ja leitud selge seos – seal, kus on religioossemad riigid ja rahvad, on inimesed õnnelikumad.“

Aga meil räägitakse, et majanduskasv ja rikkus on õnne alus. „Kogu aeg räägitakse, et majandus peab muudkui kasvama. Aga edasi?“ küsib ettevõtja. „Ma ütlen ausalt, minu mõistus ei võta, kuhu me teel oleme, mis on meie eesmärk.“

 

Loe siit:

https://www.ohtuleht.ee/elu/1092969/indrek-neivelt-utlen-ausalt-mina-ei-taha-selles-uhiskonnas-elada-ausona-ma-tahaksin-selle-rongi-pealt-maha-saada-

Exit mobile version