Uued Uudised

IRL-i juhitav ministeerium tahab rohkem keskkonnatasusid endale näpsata

Tehas

Praegune valitsus ei erine millegi poolest varasematest, selle tegevuses jätkuvad endiselt trikitamised raha ümber, aga selles pole ka midagi imestamapanevat, sest kaks kolmest koalitsioonipartnerist on juba suure vangerdamiskogemusega.

Valitsus soovib muuta seadust nii, et seni Keskkonnainvesteeringute Keskusele laekunud keskkonnatasud läheksid edaspidi otse riigieelarvesse ehk tulevikus ei pea seda raha enam sihtotstarbeliselt keskkonna kaitseks kasutama, vahendab ERR.

Keskkonnatasud ehk raha, mida ettevõtted maksavad oma saastava või loodusressursse kasutava tegevuse eest, on seni jagunenud kolme erineva saaja vahel. Osa rahast saab omavalitsus, kus ettevõte tegutseb, osa jõuab otse riigieelarvesse ja osa suunatakse Keskkonnainvesteeringute Keskusesse (KIK). KIK-i jõudnud raha on sihtotstarbeline ning määratud keskkonnaprogrammi projektideks.

Keskkonnaministeerium soovib seadust muuta nii, et seni KIK-i saadetud raha kaotaks oma sihtotstarbe ja liiguks nagu harilik maksutulu riigieelarvesse. Kui palju raha sealt omakorda keskkonnaprogrammi hakatakse suunama, selle määrab eelarvet kokku paneva valitsuse otsus. Valitsus soovib seadusemuudatust juba enne järgmise aasta riigieelarve vastuvõtmist.

IRL-ist pärit keskonnaminister Siim Kiisler jutustab oma põhjendustes vajadusest vähendada bürokraatiat, kus tema ministeerium saaks raha kohe riigieelarvest kätte, mitte ei peaks KIK-ist taotlema, mida ta nimetab trikitamiseks. Ehk on trikitamine aga hoopis see, kui osa keskkonnatasusid ei peagi enam otse keskkonnakaitsesse ehk KIK-i jõudma ja neid saab riigieelarve kaudu mistahes elualal kasutada — selle kontrollimine muutuks väga raskeks.

Valitsuse otsus on juba leidnud kriitikat ja oponendid on meenutanud seda, kuidas kütuseaktsiisist laekunud raha suunati kord vahetult teede remonti, kuid pärast selle ülekandmist riigieelarvesse vähenesid ka teederahad. Ehk siis soovib valitsus suuremat kontrolli raha liikumise üle ja õigust suuremaid summasid ise jaotada. Keskkonnahoid võib edaspidi hakata vähem raha saama.

KIK-ile laekus keskkonnatasude seaduse alusel 2017. aastal 31,6 miljonit eurot. Selle aasta riigieelarves on eraldis KIK-ile keskkonnatasudest 28,2 miljonit, kuid see summa oleneb saastetasude laekumisest.

Exit mobile version