Kommenteerides Isamaa erakonna sees sündinud “sisepartei” asutamist, ütleb riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustusmaa (EKRE), et selle seltskonna sõnum kõlab justkui põhiseaduslik kõrgeim võim ehk rahvas peab omama vähem võimu.
Ta lisas, et kui asutajate hinnangul teeb klassikaline parempoolsus Eestis vähikäiku, siis on kaheldav, kas selleks pidi tegema Isamaa sisse uue partei – ehk piisanuks erakonna Isamaa enda tugevamast poliitilisest käitumisest selmet parteid tükeldama hakata. „Kahtlusi tekitab sellise sisepartei loomine ka Isamaa tervise osas,“ lisas Puustusmaa.
Erakonna Isamaa uue ühenduse Parempoolsed manifestis esitatakse põhilises lääne senise poliitilise peavoolu usutunnistus. „Selles pole midagi uut või parempoolset, pigemini kohtame siin ammu hapuks läinud vasakliberaalset retoorikat,“ leiab kolumnist Veiko Vihuri Objektiivis.
Isamaa uue tiiva vasakliberaalsus näib meeldivat ka reformierakondlastele, kes kutsuvad „parempoolseid“ enda hõlma alla.
Üks tipporavaid Kristen Michal hõiskas uudist kuuldes kohe – tere tulemast koju. Samas stiilis jätkab mangumist Reformierakonna juht Kaja Kallas.
Samas on autoriteetne ja suhteliselt erapooletu poliitikavaatleja Toomas Mattson sotsiaalmeedias avaldanud järgmist: „Kuna ma vaatan poliitikat eemalt ega tunne poliitikute ja parteide omavahelise suhtlemise tavasid, siis ilmselt seepärast tundub mulle mõnevõrra arusaamatu, miks opositsiooni juhtpartei annab Isamaa suunal kõige kõrgemal tasemel kogu aeg ajakirjanduses mingeid “tulge üle, saate kõhud täis ja jõuluks koju” stiilis ütlusi. Mõne mu sõbra mulje järgi on see tajutav kohati suisa mangumisena – tehke ikka hoopis meiega, meiega on ikka õigem ja parem jne. Eneseväärikus on oluline. Ja tavaloogikast lähtudes näib see ka tulemuse seisukohast pigem kontraproduktiivne, sest mistahes võimalikule partnerile on korrektne jätta iseotsustamise väärikus ja vältida partneris tunde teket, et oma valikuid tehes tuleksid nad kellegi teise juurde, kes siis näitab üles armulikkust reitinguprobleemiga partneri suhtes.“
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder andis intervjuu Delfile ja sealt selgub, et Isamaa räägib koalitsioonilepingule vastu, näiteks parempoolsete manifest teeb rahvahääletuse idee maatasa.
Vaatlejate hinnangul minevikku kinni jäänud Isamaa võitleb reitingutabelis valimiskünnisega, viimatiste tulemuste järgi oli see 6 protsenti, rahvahääletuse ehk otsedemokraatia eest võitleval ja populaarsuselt teise erakonnana oli see EKREl näiteks 18 protsenti.