LAMPEDUSA, 29. juuni, AP-BNS – Humanitaarlaeva Sea-Watch 3 sakslasest kapten peeti kinni pärast seda, kui alus rammis Lampedusa väikesaarel randudes Itaalia politsei mootorpaati.
Siseminister Matteo Salvini keelas migrantidel Lampedusas randumise, kuni teised Euroopa Liidu riigid nõustuvad pagulasi võõrustama. Reedel lubasid seda teha Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Luksemburg ja Portugal.
Päästeoperatsioon sai dramaatilise ja vägivaldse lõpu, kui laeva 31-aastane kapten Carola Rackete otsustas, et ei hakka pärast 16 päeva merel enam maabumisluba ootama.
“See on küllalt. Kuueteistkümne päeva järel päästmisest siseneb Sea Watch 3 sadamasse,” säutsus organisatsioon laupäeva hommikul.
Kapten tüüris Hollandi lipu all seilava aluse sadamasse ja rammis selle käigus oluliselt väiksemat mootorpaati, mis selle teed takistas.
Mõni aasta tagasi sai Lampedusa rahvusvahelise kiidulaulu osaks, sest võttis avasüli vastu paljud sadadest tuhandetest Vahemerel päästetud pagulastest.
Hoolimata pagulaste arvu vähenemisest erapäästelaevade tegevuse piiramise taustal, seda eriti pärast rahvusmeelsete mullust võimuletulekut, on paljud itaallased pagulaste osas kannatuse kaotanud. Salvini juhitud migratsioonivastane Liiga kogus populaarsust nii hiljutistel kohalikel kui europarlamendi valimistel.
Osa saare asukatest ütless kaptenile solvanguid. “Te peate ta kohe raudu panema!” soovitas üks naine, kui Rackete käeraudadeta politseiautosse toimetati.
Kapteni advokaat Leonardo Marino ütles Itaalia riigitelevisioonile, et ta peeti kinni sõjalaevale vastuhaku eest. Tolli- ja piirivalve paadi külg sai vigastada, kuid pardalolnud mitte. Süüdimõistva otsuse korral on Rackete silmitsi kümneaastase vangistusega. Samuti ähvardab teda 50 000 eurot trahvi vastavalt seadusele, mis keelab erapäästelaevade tegevuse.
Salvini oli kapteni suhtes kriitiline. “Ma käskisin vahistada selle lindprii, kes seadis ohtu mootorpaadis olnud piiripolitsei elud,” ütles ta RAI riigiraadiole. Ta käskis ametivõimudel ka “Vahemerel seaduseid rikkudes seilanud” päästelaev konfiskeerida.
Saksa vabaühendus Sea-Watch kaitses oma aluse kapteni käitumist. “Ta jõustas päästetud inimeste õigust maabuda turvalises paigas,” teatas organisatsioon.
Sitsiilia prokurör Luigi Patronaggio viitas aga teistsugusele variandile. “Humanitaarpõhjustega ei saa õigustada lubamatuid samme nende vastu, kelle töö on tagada kõigi ohutus merel,” vahendas ANSA prokuröri sõnu.
Itaalia Demokraatliku Partei parlamendisaadik Graziano Delrio võrdles Sea-Watchi kapteni teguviisi kiirabiauto juhi omaga, “kes sõidab läbi punase tule alt”, et patsient haiglasse toimetada.
Laev võttis Liibüa lähistel 53 põgenikku pardale 12. juunil. Itaalia võttis vastu kõige haavatavamad põgenikud, kuid ülejäänutel keelati riigis maabuda.
Vabaühenduste päästelaevad eiravad Vahemerel jõhkralt nii piirkonna riikide seadusi kui ka meresõidureegleid, käitudes tõeliste piraadilaevade kombel. Laevadel on väidetavalt pidev ühendus ka inimkaubitsejatega.