Kolmapäeval tutvustas justiitsminister Liisa Pakosta EKRE fraktsioonile uut peaprokuröri. Seejuures tegi minister mitu huvitavat avaldust, millest allpool pikemalt.
“Ma usun õigusriiki!” teatas Pakosta. See loosung kõlab väga hästi, aga paraku, kui õigusriik on ühe inimese, erakonna või võimuliidu kätes, siis ei saagi asi teisiti olla – see on nende õigusriik, mis toimib nende juhatusel ja nende agenda järgi.
Oleks imelik, kui Pakosta ei usaldaks ja ei kiidaks õigusriiki, mis suhtub tema erakonnakaaslase ja valimiste häälemagneti Johanna-Maria Lehtme nn Slava Ukraini skandaali ääretult leebelt. Kindlasti suhtub ka Putin väga toetavalt Vene “õigusriiki” ja Kim Põhja-Korea omasse.
EKRE saadikud ladusid justiitsministrile ette terve nimekirja eeldatavaid ja sageli silmnähtavaid kuritegusid, kus prokuratuur ei ole lihtsalt “toru tõstnud”, alates vaktsiinide riknemise eest vastutamisest ja Kersna testihankest kuni Swedbanki rahapesu uurimise tulemuseta lõpetamise ja prokuratuuri osalemiseni võimupöördes, millega kukutati rahvuslik valitsus. Seejuures aga uuritakse pingsalt Kert Kingo ja Kalle Grünthali marginaalseid eksimusi, samuti peaprokuröriga tülli läinud Kalle Laaneti “asja”.
Kui Pakosta ja uus peaprokurör Astrid Asi leidsid, et Eesti õigusruumis on kõik ilus, ainult väikesed vead olevat, siis EKRE-l oli oma ja teiste kogemustest rääkida, et asi on vastupidine – justiitssüsteem on üdini mäda ja vaid osa sellest töötab õigusliku normaalsuse piires. Või nagu ütles saadik Anti Poolamets: see süsteem on 30 aastat töötanud ühe võimuklanni huvides, juba Siim Kallase kümne miljoni dollari loost saati.
Minister Pakosta üllatas aga ka sellega, et kui talt küsiti Mary Krossi kaasuse kohta, vastas justiitsminister: “Ma ei tea, kas ta valetas.” Ometigi oli tookord ka kogu uurimis- ja justiitssüsteemi harukordselt erandlik ja üksmeelne arvamus, mis väljendus ka kohtuotsuses ja oportuniteedileppes, et Krossi väidetud Stroomi ranna sündmusi tegelikult ei juhtunudki.
Kui kohtumine lõppes, märkisid EKRE saadikud muuhulgas ära, et pärast seda, kui nad “praadisid” eelmist peaprokuröri Andres Parmast, järgnes rida uurimismenetlusi EKRE poliitikute vastu, ja nad avaldasid lootust, et nüüd uue prokuröriga see ei kordu. Sest õigusriiki Eestis tegelikult pole.
Uued Uudised