Uued Uudised

Kaja Kallas teatas Riigikogus, et vabastas pooled ministrid, kuna talle “meeldis nendega koos töötada”

KAJA KALLAS

Peaminister Kaja Kallas ei anna Riigikogus kunagi asjalikke vastusi ja nagu kolmapäevases infotunnis selgus, vabastas ta Keskerakonna ministrid puhtalt meeldivuse pärast, seejuures veel nii, et inimesed said sellest ajalehtedest teada – näost näkku ei julenud “empaatiline” valitsusjuht seda teha.

EKRE saadik Helle-Moonika Helme: “Te vabastasite oma koalitsioonipartneri kõik ministrid korraga ja ütlete, et teil oli diskretsioon. Aga ministrid vabastatakse üldjuhul siis, kui nad a) kas astuvad ise tagasi; b) ei saa oma tööga hakkama; või c) on pannud toime tõsise seaduserikkumise. Neil juhtudel läheb tõepoolest peaminister presidendi juurde vastava paberiga ja palub presidendil see allkirjastada. Eeldades, et see polnud lihtsalt naiselik tujutsemine ja emotsioon, mille pinnalt te selle sammu astusite, kui viisite korraga mitme ministri tagandamistaotlused presidendile – aga sellist asja seadus ju ette ei näe –, siis palun vastake järgmistele küsimustele. Milles te süüdistate oma koalitsioonipartnerit ja ministreid?

Miks vabastasite Kristian Jaani? Kas ta ei saanud sisejulgeoleku tagamisega hakkama? Miks vabastasite Taavi Aasa? Miks vabastasite Jaak Aabi? Miks vabastasite Erki Savisaare? Miks vabastasite Eva-Maria Liimetsa, kes ometi lükkas teile Välisministeeriumiga koos, ametnikega koos, institutsiooniga koos tee lahti, et teie saaksite igalpool särada? Tanel Kiige vabastasite, no sellest ma saan aru. Aga ta on ju teil partner in crime koroonaapartheidi kehtestamisel, nii et selles mõttes see, et te tema vabastasite ja teda süüdistasite milleski, võib-olla selles siis oleks pidanud ka endal süüd nägema. Mis need põhjused olid  mis oleks ka seaduslikud peale selle, et teil oli koalitsioonipartneriga tüli?”

Kaja Kallase vastus: “Väga mulle meeldis nende ministritega koos töötada. Mul ei ole neile etteheiteid, ma olen väga tänulik kogu selle töö eest, nende suurte otsuste eest, mida me saime teha. Olen tänulik ka Keskerakonnale selle koostöö eest, mida me poolteist aastat valitsuses tegime. Me saime tehtud väga palju suuri otsuseid. Kas või näiteks sellesama laevastike ühendamise otsus, mis on olnud kümme aastat seismas, seda otsust ei olnud tehtud. Erinevaid otsuseid erinevates valdkondades. Või kas või võtame riigihalduse ministri hallatava planeeringute teema, et saaks meretuuleparkide planeeringutega edasi. Väga suured, suurt mõju omavad otsused. Samamoodi välisministri töö väljaspool Eestit, ka sotsiaalkaitseministri või terviseministri töö, mis puudutab põgenikke ja nendega seonduvat. Siseminister on olnud samamoodi väga suure pinge all, just jällegi seoses põgenikega, aga seoses ka erinevate meeleavaldustega.

Ma olen kõigile neile väga tänulik ja igal juhul hindan nende tööd kõrgelt. Ja loodan, et meil leidub tulevikus ka võimalusi koostööd teha. Nii et need võimalused on meil täiesti olemas. Kui demokraatlikus riigis koalitsioone moodustatakse nende erakondade põhjal, kes Riigikogus on mandaadi saanud, siis kindlasti meil tekib võimalus koostööd teha ka tulevikus. Ja ma usun, et meil jäävad sellest ikkagi peamiselt head mälestused.”

Helle-Moonika Helme algne küsimus oli: “Ma olen siinkohal mõnevõrra kimbatuses, kuidas pöörduda peaministri poole, sest ma ei saa aru, miks ta üldse siin on ja kellele ta siin, kellena ta siin Riigikogu ees praegu seisab. Riigikogu andis mandaadi 2021. aasta jaanuaris koalitsioonivalitsusele, kus oli kaks osapoolt. Teie, Kaja Kallas selle valitsuse peaministrina eelmisel nädalal vabastasite kõik selle Riigikogu mandaadi saanud valitsuse ühe osapoole ministrid. Valitsema jäi ainult Reformierakond ja valitsusse ainult Reformierakonna ministrid. Sellisele kooslusele Riigikogu mandaati andnud ei ole. Nii et teie ja need inimesed, kes praegu seal meie ees istuvad, te ei ole seal legitiimselt ja ausalt öeldes peaksite püsti tõusma ja ära minema, sest samahästi võiks ükskõik kes Riigikogu liikmetest sinna looži praegu minna ja seal juttu veeretama hakata. Teil ei ole põhiseaduse kohaselt enam peaministri mandaati, te olete praegusel hetkel isehakanud peaministri kohusetäitja. Sellest muuseas andis teile brittidele omaselt märku ka Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson, kes teab teist ilmselt paremini meie põhiseaduses sätestatut ja tunneb paremini meie seadusandlust ja keeldus teile kui isehakanud kohusetäitjale ja praeguses hetkes illegitiimsele Eesti Vabariigi peaministrile Downing Street 10 uksele vastu tulemast, nii nagu diplomaatiline protokoll ette näeb. Ja nüüd ongi küsimus, et millal te astute vajalikud sammud, et Eesti saaks uue, legitiimse valitsuse koos legitiimse peaministriga.”

Allikas: stenogrammid

Exit mobile version