Peaminister Kaja Kallas näitas taas oma välispoliitilist kogenematust loosungliku hüüatusega “allumine Lukašenka režiimile on vastuvõetamatu”, mis on küll täiesti õige, kuid vales kontekstis öeldud.
BNS vahendab: Kaja Kallas pidas telefonivestluse Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeniga, et arutada Euroopa Liidu rolli hübriidrünnaku tõrjumisel EL-i ja Valgevene piiril.
Peaminister Kallas rõhutas, et me ei tohi alluda Lukašenka režiimi survele või väljapressimistele. Ta märkis, et hetkeolukord nõuab kindlameelsust, ühtsust ja ühiseid tegevusi. „Oleme seda seni edukalt teinud ja oluline on sama kurssi hoida ka tulevikus,“ ütles Kallas. „Euroopa Liit ja partnerid mõistavad toimuvaid sündmusi ühtviisi.”
Kaja Kallas ajab selle viimase lausega rahvakeeli öeldes pada. Euroopa Liit on Saksamaa ajutise kantsleri Angela Merkeli isikus juba Lukašenka režiimi väljapressimistele allunud – Merkel on kahel korral Valgevene presidendile helistanud ja seega tema positsiooni legitiimsemaks korraldanud.
Lukašenka on saavutanud ka diplomaatilise läbimurde. BNS annab teada: Valgevene president Aleksander Lukašenko ja Saksa liidukantsler Angela Merkel leppisid kolmapäeval telefonivestluses kokku, et rändekriisi Valgevene ja Poola piiril tuleb arutada Minski ja Brüsseli vahel, teatas Valgevene riigimeedia.
“Jutuajamise käigus teavitati presidenti ka Euroopa Komisjoni esimehe Ursula von der Leyeni palvest, et protsessis osaleksid kindlasti ka rahvusvahelised organisatsioonid, mis tegelevad põgenike ja migrantide küsimustega ning mis juba teevad aktiivset koostööd Valgevene poolega,” lisatakse teates.
Nagu näha, on EL juba suuresti Valgevene väljapressimistele allunud. Kaja Kallas pidanuks oma sõna-sõnalt nii ka mõeldud arvamuse edastama nii von der Leyenile kui Merkelile, kuid peaministri ütlus on vaid loosung Brüsseli isandate kõrvade paitamiseks.
Kallasest teistmoodi arvab Leedu peaminister Ingrida Šimonytė, kes ütles pärast samasugust arutelu von der Leyeniga, et Minskile järeleandmine vaid õhutab sealse režiimi autut käitumist.
“Aleksandr Lukašenko survestamiseks, et ta peatas rändevoo ja võimaldaks rahvusvahelistel humanitaarorganisatsioonidel Valgevenes töötada, on vaja Euroopa Liidu ühtset seisukohta. Diktaatorile järeleandmine vaid õhutab autut käitumist,” säutsus peaminister Twitteris.
Šimonytė suhtles von der Leyeniga pärast seda, kui Saksa kantsler Angela Merkel oli kõnelnud Lukašenkoga.