Kui EKRE esimees Martin Helme hüüdis Vabaduse väljakul maha Kaja Kallast, siis väljendas ta sellega kogu rahva soovi, sest kunagi varem pole nii vähe inimesi soovinud näha Kaja Kallast peaministrina.
Eesti Päevaleht on Turu-uuringute AS-i abiga alates 2018. aasta algusest iga kuu uurinud, keda eelistaksid Eesti valijad näha peaministri ametis. Kümne kuuga totaalselt end maha mänginud Kallase toetus pole kunagi enne nii madal olnud.
Reformierakonna juhti eelistas värskes avaliku arvamuse küsitluses peaministrina näha vaid 16% valimisealisi kodanikke. Seda on 3% võrra vähem kui septembris ja oktoobris ja 10% vähem kui ametisse asudes.
Veebruaris vahetult pärast Kallase peaministriks saamist tehtud uuringus pani rahvas talle suuri lootusi – värsket peaministrit pidas parimaks valikuks 26% valijaid.
Seejuures on antud uuring tehtud enne, kui Andrus Ansip tõi avalikkuse ette Reformierakonna-sisese käärimise.
Reformierakonnas on pärast Ansipi hinnangut, kus ta nimetas Kallast pirtsakaks mõisapreiliks, kes arvab, et kogu elu peab käima ainult ümber tema, on läinud tõeliseks madinaks.
Reformierakonna raudvara Valdo Randpere ütles Postimehele, et Andrus Ansip osaleb võimuvõitluses, kus talle meeldivam osapool peaks võitmise korral talle hüvesid pakkuma. Üksiti ta taunis Randpere käitumist.
Ka teine oravate veteran Jürgen Ligi, kelle Kaja Kallas jättis peaministriks saades ministriportfellist ilma ja kes on teinud varem märkusi Kallase aadressil, asus nüüd peaministrit kaitsma.
„Selles mõttes ta [Ansip – toim.] kindlasti pingutab üle – ta oleks ka ise kindlasti väga tige, kui keegi oleks tema valitsusajal selliseid sõnu kasutanud,“ ütles Ligi Vikerraadiole.
Reedel kogunes erakorraliselt Reformierakonna fraktsioon, et arutada toetuse avaldamist peaminister Kaja Kallasele. Eesti Päevalehe andmetel jättis fraktsioon toetuseta jõulise avalduse ning väljendas seisukohta üksnes fraktsiooni esimehe vahendusel, ja oluliselt pehmemas sõnastuses.
Nüüd kirjutab Eesti Päevaleht, et vigade parandamise asemel tahetakse Reformierakonnas Kallase leeri poolt koosoleku sisu lekitajat nuhelda.
„Muidugi oli see [koosoleku tulemus – toim.] peaminister Kallase jaoks äärmiselt piinlik, sest ehkki talle sooviti saada lojaalset toetust, tuli päevavalgele pigem usaldamatus partei enda riigikogulaste seas. See peaks andma peaministrile ja parteijuhile märku, et on vaja kiiremas korras järeldusi teha,“ kirjutab Eesti Päevaleht, lisades, et kuna Ansipit ei õnnestunud parteivande alla panna, püütakse nüüd nähtavasti leida väiksem süüdlane, kes pihtide vahele võtta.
Hiljuti lahkus Reformierakonnast ka selle üks asutajaliikmeid Ignar Fjuk.