Eesti võimuringkondades käib Danske rahapesuskandaaliga seoses usin kätelaiutamine ja võimalusel mahavaikimine, mis tähendab, et siinpool vabatahtlikult vastutust toimunu eest ei võeta.
Laias laastus rääkides ei taha need inimesed, kes sel ajal vastavate hoobade juures olid ja kontrolli teostama pidid (eriti tollane rahandusminister Jürgen Ligi), tunnistada, et nad jätsid midagi tegemata või tegid valesti. Asja püütakse serveerida nii, et raha pesid “dansked” ja kahjuks Eesti kaudu, ning nad tegid seda nii osavalt, et tavapärase kontrolliga polnud seda võimalik tuvastada.
Muidugi on neid väiteid juba piisavalt ümber lükatud, kasvõi Vene keskpanga tollaste vihjete alusel, mida Eesti pool kuulda ei võtnud, aga see selleks. Oluline on hoopis see, et kogu see räpane lugu üksipulgi lahti harutataks, sest see on ainus võimalus, kuidas mastaapses rahapesus osalemise plekki Eesti mainelt maha pesta – seda tuleb teha enesepuhastuse korras. VEB Fondi ja 10 miljoni dollari selgusetu taak on meil nagunii kaelas.
Kuna Eesti poolt seda soovi ei tundu olevat ja ilmselt ka mitte teiste asjaosaliste poolelt, kes päris kõiki detaile avalikkuse ette tuua ei taha, siis jääb vaid üle loota, et seda teeb keegi kolmas. Hetkel tundub selleks kolmandaks pooleks olevat USA, keda ei kammitse asjaga seotus.
Nimelt teatas ERR 14. septembril : “USA ametivõimud alustasid uurimist seoses Danske Banki Eesti filiaalis toimunud rahapesuga, kirjutas väljaanne The Wall Street Journal (WSJ) septembris. WSJ kajastuse kohaselt uurivad asja nii riigi justiitsministeerium, rahandusministeerium kui väärtpaberite- ja börsikomisjon (SEC), seejuures märkis allikas, et SEC-ile esitati kaebus Danske Bankis toimuva pärast juba enam kui kaks aastat tagasi.”
EKRE esimees Mart Helme avaldas arvamust, et kogu selle rahapesu mädapaise võivadki lahti lõigata vaid ameeriklased. Praegu tundub, et president Donald Trump on süvariigi üle kontrolli kehtestamas – seda näitas Ülemkohtu kohtunikukandidaadi Brett Kavanaugh vastu suunatud vasakliberaalse laimukampaania hale lõpp, kusjuures FBI ei leidnud juurdluse käigus vähimatki tõestust vägistamissüüdistustele. Ilmselt ei tööta Ameerika siseluure enam demokraatide huvides.
Eesti on juba pikka aega tõestanud, et ta pole Trumpi-Ameerika sõber. Sestap pole ka USA-l mingit põhjust oma kehva liitlase endist ja praegust võimukampa säästa, nendel aga on värisemiseks põhjust küllaga. Kuna rahapesu taga on peamiselt Vene raha, siis võib selguda, kus asetsevad tõelised Kremli mõjuagendid.