Uued Uudised

Kas Riigikogu esimees Lauri Hussar valetas minister Riisalo välisreisi kohta või varjab minister ennast umbusaldajate eest? Või mõlemat…

Riigikogu esimehe valimised. Lauri Hussar ja Toomas Kivimägi

Teisipäev tõi kaasa skandaali Riigikogus, kui selgus, et esimees Lauri Hussar “kostitas” esmaspäeval saadikuid väärinfoga, teatades, et umbusaldusavalduse saanud minister Tiit Riisalo viibib välismaal.

Esmaspäeval küsis EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme: “Me esitasime juba enne istungitevaba nädalat umbusaldusavalduse ühele ministrile. Seda ei võetud sel nädalal päevakorda, seda ei ole praegusel nädalal päevakorras. Kuidas me siis edasi elame? Et parlamendisaadikud, 21 saadikut teevad umbusaldusavalduse ministrile ja seda lihtsalt ei pandagi päevakorda või?” Sama küsimuse esitas ka Keskerakonna saadik Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Lauri Hussar vastas: “Vastuseks teie küsimusele on mul öelda niipalju, et pidasime ministriga aru, kes selle nädala esimesel poolel on välismaal. Ta on, tõsi, tagasi neljapäeval, aga kuna neljapäevaks oli juba väga pikalt planeeritud Riigikogu rahanduskomisjoni poolt olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu, siis kahte küsimust me ei oleks saanud neljapäeval arutada ja sellepärast me leppisime ministriga kokku, et minister Riisalo umbusaldus tuleb järgmisel nädalal 3. juunil, esmaspäevase esimese päevakorrapunktina siin Riigikogu saalis arutlusele. Ja siis see konkreetne küsimus saab ka arutatud. See on praegu seisukoht.”

Sellest jutust selgub, et Hussaril oli ministriga otsene kontakt.

Teispäeva hommikul aga väitsid opositsioonisaadikud, et minister polegi välismaal ja pukis olnud aseesimees Toomas Kivimägi oli sunnitud tunnistama: “Ma saan viidata sellele kohtumisele, mis toimus mul kümme minutit enne istungi algust Riigikogu esimehega. Tõepoolest, ka temale oli saanud tolleks hetkeks teatavaks asjaolu, et minister Riisalo ei viibi tegelikult välismaal. Aga mis hetkel nüüd härra Lauri Hussar, Riigikogu esimees, sai sellest teada… meil oli teadmine, et minister Riisalo on välismaal, Šveitsis, see pidi olema vist esmaspäevast kolmapäevani. Vähemalt mina sain teada sellest infost, et härra Riisalo ei viibi välismaal, alles kümme minutit tagasi. Ilmselgelt on üsna tõenäoline pigem see, et minister ei informeerinud Riigikogu juhatust sellest, et tema plaanid olid muutunud, mida, me kindlasti mõlemad Lauriga aga tõdesime, oleks kindlasti pidanud tegema, teades, et parlamendiliikmed on temale esitatud umbusaldusavalduse.”

Lauri Hussar ise väitis järgmist: “Selle nädala päevakorda planeerides me tegime seda teadmises, et nädala esimesel poolel minister Riisalo viibib välismaal, eile kell 15 istungit juhatades teadsin, et minister Riisalo on välismaal, seetõttu jõudis see informatsioon minuni täna hommikupoolikul, et see reis on ära jäänud.”

Toomas Kivimägi vingerdas samuti: “Kus Riisalo on? Väga aus vastus on, et ei tea. Aga ärge naerge selle peale, sest tõepoolest, ma ei tea. Ma eeldan ja usun ja arvan, et ta on Eestis, aga rohkem ja täpsemalt ma ei suuda tõepoolest öelda, sest ma ei tea, kus ta on antud hetkel. Kes leppis kokku? Taas kord: ma ei tea tehniliselt, kes nii-öelda suhtles nüüd ministri abidega või nõunikega. Me peame koguma ka eelinfot, antud juhul siiski küsima, kas ka ministril on võimalik, vähemalt me peame igal juhul seda väga viisakaks ja seda tooni me kindlasti jätkame, aga me kaalume kindlasti seda juhatuse koosolekul.”

See on tüüpiline situatsioon Riigikogus ja ka valitsuses: kui miski läheb viltu või lastakse meelega viltu, siis selgub, et keegi ei tea midagi. Kui aga Riigikogu juhatusel on vaja mingeid oma tahtmisi läbi suruda, toimib kõik briljantselt.

Õhku jääb küsimus: kas minister Tiit Riisalo varjas ennast umbusaldamise eest ja Riigikogu juhatus teeb valetades talle suitsukatet, või ongi parlamendi töös pärast töö- ja kodukorra üleüldist tühistamist korralagedus, kus keegi ei tea midagi. Usutavad on mõlemad variandid ning välistada ei saa ka Riisalo, Hussari ja Kivimägi ühistegevust, tõelise parlamentarismiga aga pole siin enam mingit pistmist. Ka Kaja Kallase valitsuses näib valitsevat täielik juhtimiskaos.

Päris kindel võib olla selles, et kui opositsioon poleks avastanud Tiit Riisalo kodumaal viibimist, ei oleks Riigikogu juhatuselt tulnud sõnagi täpsustust. Ja miks vaikib selgrootu aseesimees Jüri Ratas?

Lõpetuseks täpsustus EKRE saadikult Rain Eplerilt Toomas Kivimägile: “Enne kui ma lähen selle eelnõu sisu juurde, ma pean lühidalt osundama sellele, mis siin just toimus. Süsteem ikkagi korrumpeerub. Tihtilugu nii mulle endale kui teistele kolleegidele, täna sattus siis teie enda erakonnakaaslane ohvriks, kes ei saanud protseduurilist küsimust. Me ei teadnud, võib-olla tal tõepoolest mikrofon ei töötanud või sahtel oli kinni kiilunud, ja me ei saagi seda nüüd kunagi teada. Aga Lauri Hussarile te andsite protseduurilise küsimuse, ometi ise eeldades, et ilmselt see ei ole protseduuriline, ja see saigi kinnitust, et see ei olnud protseduuriline. Aga näete! Juhatuses omavahel ikka sihuke omamehelikkus, et antakse sõna ja küsimusi, ja kõiki teisi represseeritakse.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid

Exit mobile version