Kolmapäevases Riigikogu infotunnis küsis EKRE fraktsiooni saadik Kert Kingo sotsiaalkaitseminister Signe Riisalolt otse, miks tolle aetav poliitika vaenab emasid, lapsi ja peresid ning toetab sooideoloogiat ja omasooiharaid.
Kert Kingo küsis: “Statistikaameti andmetel on Eesti sündimus viimase kahe aasta jooksul olnud kõige madalam alates 1919. aastast, mil hakati vastavaid andmeid koguma. Seejuures oli väikseim sündimus aastal 2023. Teie olete sotsiaalkaitseminister alates 2021. aasta jaanuarikuust, mistõttu langeb sündimuse langus just teie ministriks oleku aega. Võta sa kinni, kas see on teie otsuste ja tegevuste tagajärg või mitte. Aga oma ministriks oleku ajal olete näidanud igati oma hoolimatust ja ükskõiksust eelkõige laste, emade ja traditsioonilise peremudeli suhtes.
Te olete suhtunud neisse vaenulikult nii sõnades kui tegudes, sest teie vähendasite peretoetusi, ja seda olukorras, kus sündimusnäitajad on kriitilised. Samal ajal olete te näidanud välja suurt hoolivust LGBT kogukonna suhtes. Olete olnud kirglik sooideoloogia propageerija ja selle kirju seltskonna eest võitleja. Nende erinevate sihtasutuste ja MTÜ-de toetusi te ei vähendanud. Vastupidi, te suunata sinna pidevalt maksumaksja raha, ja aina rohkem, kuigi nendest kooslustustest lapse sündi oleks naiivne oodata. Mida olete valdkonna ministrina ette võtnud või ette võtmas selleks, et laste sündivust suurendada ja eestlaste kestmajäämine sellega tagada?”
Jätkuküsimusena küsis Kert Kingo: “Hea minister! Kõigepealt korrigeeriksin ära, et see statistika, mida te siin ette lugesite, puudutas aastat 2022, mitte aastat 2023. Need andmed on ka juba olemas. Ja teiseks, majanduskeskkond ongi probleem, millele te ise olete tekitanud ja sündivust sellega pärsite. Aga tulles tagasi uuesti laste sündivuse ning seda toetavate soodustavate tegevuste juurde, hiljuti teatasite, et alates 2026. aastast on riigil plaanis lõpetada ravikindlustuse tasumine kodus lapsi kasvatavatele abikaasadele. Ainult laste kasvatamisel on üldjuhul pühendunud just naised.
Seega näitate te taas oma vaenulikkust emade, laste ja lastega perede suhtes. Seda otsust olete te ise kommenteerinud sõnadega: “Võimalus lapsega poolteist aastat kodus olla ühiskonnale üsna kulukas hüve. Ning meil tuleb hoida oma riigi kulutused tasakaalus nii, et hüved, mida me inimestele pakume, oleksid kaetud selle maksutuluga, mida riik inimestelt korjab.”
Samas suunas valitsus, mille liige te olete olnud 2023. aastal ka, kokku 3,2 miljardit eurot maksumaksja raha toetusteks erinevatele juriidilistele isikutele, millest 2,4 miljardit jagati väljaspool eelarves planeeritut, ja teadmata alustel. Seda raha jagasid erinevad ministeeriumid, kaasa arvatud Sotsiaalministeerium, oma suva ja äranägemise alusel.
Kuidas aitab kodusele lapsevanemale ravikindlustuse tasumise lõpetamine kaasa Eesti sündimuse tõstmisele? Ja selgitage, miks põhjendate kodusele lapsevanemale ravikindlustuse tasumise lõpetamist eelarvekriisiga ja kärpevajadusega, kui oma toiduahela toetamiseks jagate laia kaarega miljardeid eurosid?”
Allikas: Riigikogu stenogrammid