Uued Uudised

Kits kärneriks: hiljutine autorolloministeerium avaldavat “tegelikke kasusaajaid”

FILE PHOTO: U.S. dollar banknotes are seen in this illustration taken July 17, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Üks värske uudis räägib sellest, et rahandusministeerium jätkab tegelike kasusaajate andmete avaldamist – samas ütleb teine uudis, et Isamaaga seotud MTÜd saavad valitsuselt üle miljoni euro. Reformierakonna enda toiduahel on ilmselt varjatud ja salastatud ning sinna meedia ei üritagi pilku heita.

Rahandusministeeriumis oli alles ministriks Autorollo üks juhtfiguure Keit Pentus-Rosimannus, Jürgen Ligi oli rahandusministrer ajal, mil läbi Skandinaavia pankade Eesti filiaalide voolas Vene raha takistamatult Läände, Siim Kallase sõrmejäljed on kümne miljoni dollari kadumisel ja VEB Fondil – see erakond pole küll eriline “kasusaajate avaldaja”, sest enda leemepotte nad nagunii ei avalda.

Uudis aga ütleb, et “Euroopa Kohus vaagis Euroopa Liidus (EL) tegelike kasusaajate andmete üldsusele avalikustamist, leidis, et see ei olnud proportsionaalne meede ja tunnistas selleks kohustava direktiivi sätte kehtetuks, ent rahandusministeerium jätkab andmete avaldamist, kuna rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse sätte, millega sätestatakse tegelike kasusaajate andmete avalikustamise kohustus, kehtivus ei sõltu direktiivi sätte kehtivusest.

Euroopa Kohus analüüsis direktiivi sätet, mis kohustab kõiki liikmesriike avalikustama tegelike kasusaajate andmed ja hindas sätte vastavust Euroopa Liidu Põhiõiguste Hartaga. Viidatud harta on siduv Euroopa Liidu institutsioonidele, aga ei kohaldu liikmesriikidele, teatas ministeerium.

Eestis toimub tegelike kasusaajate andmete avalikustamine rahapesu tõkestamise seaduse alusel ja selle seaduse muutmisega praegu ei kiirustata. Kuna säte on hetkel kehtiv, siis jätkatakse andmete avalikustamist.

“Euroopa Kohtu otsus ei mõjuta andmete avalikustamist Eestis,” selgitas rahandusminister Annely Akkermann ja lisas, et tulevikus võib Riigikogu kaaluda seadusemuudatusi tegelike kasusaajate andmete avalikustamisel.”

Võib sada protsenti kindel olla, et mitte ükski kahtlane kasusaaja, kes on seotud Reformierakonnaga, selles “avalikustamises” ei kajastu. Kuigi oleks väga vaja teada näiteks seda, kui palju eelarveraha läheb Reformierakonna seotud tegelastele.

Endine rahandusminister Martin Helme üritas heita pilgu rahapesuasjadele, kuid pärast teda võttis Reformierakond oma kahtlased asjad kiiresti uuesti oma kontrolli alla.

Uued Uudised

Exit mobile version