Ida-Virumaa on Eesti jaoks julgeolekuline valukoht, kuid valetajate valitsus mängib seal ohtlikke mänge, mis võivad viia sotsiaalse plahvatuseni.
ERR kirjutab: “Ida-Viru omavalitsused kaotavad põlevkivitööstuse hääbumise tõttu miljoneid eurosid. Omavalitsused kärbivad seetõttu eelarveid ja valmistuvad rasketeks aegadeks. Väljapääsu nähakse uue õlitehase kiires käivitamises ja omavalitsustele jäetavate kaevandamistasude tõstmises.
Narva-Jõesuu linn peab sel aastal korstnasse kirjutama vähemalt 300 000 eurot saamata jäänud tulu, kuna linna territooriumil asuv Auvere elektrijaam täie võimsusega tööle ei hakanudki. Tuleval aastal loodeti uue õlitehase käikulaskmisest eelarvesse umbes miljon eurot, kuid sellestki peab suu puhtaks pühkima.
Alutaguse vald peab loobuma 600 000 eurost ressursitasudest. Tuleval aastal jääb saamata ligi poolteist miljonit. “Meile öeldakse, et õiglase ülemineku fond justkui kompenseerib kõik kaotatu. Ja et meile tuleb hästi palju loodusturiste. Tegelikult on majandustegevus meie vallas, mille territoorium moodustab poole Ida-Virumaast, tugevasti pärsitud,” sõnas Alutaguse vallavanem Tauno Võhmar ajalehe Põhjarannik teatel.”
Samas jätkab ERR teise uudisega: “Ettevõtjad ei kiirusta õiglase ülemineku fondist raha küsima ning on oht, et kogu summat ei jõuta tähtajaks ära kasutada.
Õiglase ülemineku fond avanes Ida-Virumaa jaoks aasta tagasi. Toona eeldati, et maakonna majanduse ümberkorraldamiseks suunatud miljonite nimel tuleb ettevõtete vahel äge konkurents. Praegu on aga seis selline, et 340 miljonist on projektidega kaetud alla viiendiku ja raha kasutamise tähtajad lähenevad.
Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete meede avanes kõigest kolm kuud tagasi. Ettevõtjad suhtuvad investeerimisvõimalusse väga ettevaatlikult.”
ERR-i uudis küll ei täpsusta, miks ettevõtjad ei julge meedet ja “õiglase ülemineku” fondi kasutada, kuid tõenäoliselt on põlevkivienergeetikale orienteeritud piirkonnas raske minna üle alternatiivsele ettevõtlusele ja seda veel eriti praeguses majanduskriisis, kus iga algatus võib põruda.
Seega ei tööta valitsuse kliimahüsteeriline, põlevkivienergeetikat hävitav poliitika Ida-Virumaal kuidagi ja sellest tulenev oht Eesti riigile on reaalne, sest kriisi langeb valdavalt venekeelne piirkond Vene piiri lähedal.
Uued Uudised