Kõik erakonnad on sisuliselt heaks kiitnud ettepaneku sõlmida Kremli Ukraina-agressiooni tõttu poliitiline rahu, kuid eeskuju selleks peavad näitama just kaks valitsuserakonda, sest neil on täidesaatva võimuna võimalik teha reaalseid poliitilisi samme, milleks opositsioonil võimalusi pole. Kodurahu ei tohi tähendada seda, et valitsus saab segamatult tegutseda ja opositsioon ei tohi tema mõtlematuid tegusid kritiseerida.
ERR kirjutab: “Peaminister Kaja Kallas kutsus reede pärastlõunal Stenbocki majas kokku parlamendiparteide esimeeste kohtumise eesmärgiga Ukraina sõja ja julgeolekukriisi tõttu matta maha sisepoliitilised vastuolud.”
“Tegin neljapäeval parlamendierakondade esimeestele ettepaneku istuda maha ja matta sisepoliitiline sõjakirves maha. Arutame seda reedel kell 14.30. Meil on ühiskonnas palju pingeid ja ehk saame kokkuleppele, et me teatud pingeid ei võimenda. Arvestades, et meil on praegu vaja hoida rahvana kokku ja olla teineteisele toeks,” rääkis Kallas valitsuse erakorralisel pressikonverentsil.”
Kui sisepoliitiline kirves maha maetakse, siis tähendab see, et ennekõike just võimu omav valitsus ei tee samme, mis pingeid taas üles kruviksid, eriti otsustega, mis juba enne kodurahu sõlmimist kirgi kütsid. Näiteks ei tohiks sel ajal tulla ühtegi algatust a la vaenukõneseadus ega Eesti suveräänsust piiravaid lubadusi kusagil kaugel ja kõrgel. Sisepoliitiline vaenukirve matmine ei tohi tähendada, et kusagil liigutatakse vargsi teisi relvi.
Soovitus “Usalda, aga kontrolli” on olemuselt nonsenss, aga Reformierakonna puhul tasub siiski silmad lahti hoida, samuti ka Keskerakonna osas, sest viimane on Ukraina sõja ja julgeolekukriisiga oma venekeelse kontingendi kaudu eriti seotud.
UU