Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

TÄIENDATUD: Konflikt “kõva” ja “pehme” Brexiti pooldajate vahel ägenes

-
09.07.2018
Brexiti referendumi valgusreklaam
© Scanpix

9. juulil teatasid Suurbritannia Brexiti-minister David Davis ja Brexiti-nooremminister Steve Baker oma tagasiastumisest. Põhjuseks on valitsuse suured pinged ja erimeelsused Brexiti-strateegia osas.

Üks osa valitsusest, mille eestkõnelejaks on peamiselt välisminister Boris Johnson ja kuhu kuulub ka Davis, soovib lahkuda Euroopa Liidust ilma leppeta, samal ajal kui peaminister Theresa May proovib läbi suruda n-ö pehmet Brexitit.

Reedel tundus, et valitsus on pehme Brexiti osas kokkuleppele jõudnud ja erimeelsused seljatanud. Ent oma tagasiastumiskirjas May’le ütleb Davis, et reedel saavutatud kokkulepe õõnestab tema kui Brexiti läbirääkimiste eest vastutava isiku positsiooni. Samuti pelgab ta, et Brexiti edasise käekäigu üle ei otsustagi enam mitte valitsus, vaid parlament ja et Suurbritannia positsioon EL-is on läbirääkimiste osas liiga nõrk.

May reageeris Davise tagasiastumispalvele kahetsusega, kuid ei nõustu tema argumentidega. Tema meelest on valitsuse reedene kokkulepe vastavuses Suurbritannia valijate tahtega ja kattub konservatiivide partei üldise seisukohaga.

Briti euroskeptikud näevad aga asja teisiti. Ühe konservatiivse parlamendiliikme sõnul näitab reedene kokkulepe, et Brexiti-ministrid peavad riigist olulisemaks oma karjääri. Euroskeptik ja endine tooride liider Iain Duncan Smithi arvates tähendab selline leping põhimõtteliselt jätkamist EL-i tolliliidu, ühtse majandusliidu ja turu liikmena, ehkki peaminister on andnud lubaduse Suurbritannia lahkumiseks mõlemast.

Samuti pelgavad paljud, et kui Suurbritannia jääb tõepoolest pehme Brexiti-strateegia juurde, ähvardab konservatiivide parteid lõhenemine. Hiljutise arvamusküsitluse andmetel ei toetaks konservatiive neljast valijast üks juhul, kui Brexiti-leping jätaks otsutusõiguse Suurbritannia vabakaubanduslepingute üle EL-ile. Konservatiiv Jacob Rees-Moggi sõnul oleks niisugune leping hullem kui Brexitist loobumine. „Väga pehme Brexit tähendab, et me pole tegelikult lahkunud; me oleme lihtsalt käsutäitjad,“ leidis Rees-Mogg. „Ja sellise asja poolt meie inimesed ei hääletanud; sellist asja ei ole peaminister lubanud.“

Allikas: The Telegraph

Refereeris Triin van Doorslaer

NB! TÄIENDATUD: 

Lisaks teatas oma ametist lahkumisest eile ka Briti välisminister Boris Johnson. Ta ütles oma tagasiastumiskirjas peaminister Theresa Mayle, et viimase plaan hoida tihedaid majandussidemeid Euroopa Liiduga tähendab Suurbritannia liikumist “pool-Brexiti” poole, mis jätaks riigile koloonia staatuse EL-is.

Briti uueks välisministriks saab senine tervishoiuminister, konservatiiv Jeremy Hunt. Nii teatas peaminister Theresa May kantselei esmaspäeva õhtupoolikul.