Uued Uudised

Kõrgelt vaktsineeritud Riigikogu kaugtööle saatmine tõestab valitsuse koroonapoliitika põrumist

HANNO PEVKUR

Reformierakond algatas teisipäeval Riigikogus hääletuse selle üle, et minna alates kolmapäevast üle kaugtöö vormile ning sai selleks 62 Reformi- ja Keskerakonna ning sotside saadiku toetuse. Vastu olid 23 Isamaa ja EKRE saadikut, oli ka erapooletuid. Lõpptulemuseks sai seega: “Kõrtsid jäävad lahti ja parlamendi paneme kinni”, mis on selgeim näide valitsuse kogu vaktsineerimispoliitika täielikust põrumisest.

Eelnevalt oli küsimus arutelul Riigikogu vanematekogus, kus kolm fraktsiooni kaugtöö ettepanekut ei toetanud, ning juhatuses, kus kolmest liikmest oli vastu Martin Helme. Seepeale otsustas valitsuskoalitsioon selle saalihääletusega läbi suruda.

Pikaksveninud arutelu käigus küsis EKRE saadik Peeter Ernits: “Mis signaali annab see ühiskonnale, kui ühest küljest tahetakse koole lahti hoida, aga 90-95% ulatuses vaktsineeritud Riigikogu läheb kaugtööle?”

Saadikud nõudsid kaalukaid põhjusi, miks peaks parlament kaugtööle üle minema, kuid eesistuja Hanno Pevkurilt neid praktiliselt ei saadudki. Reformierakonna esindajana rääkis Pevkur epideemilisest olukorrast, kuid ei toonud välja mingeid arve või fakte. Nii pidid saadikud ise küsimustega neid otsima.

“Peaminister Kaja Kallas ütles, et see saadab ühiskonnale vale signaali, kui me hakkame vaktsineerimiskahjude fondi tegema. Mis signaali meie siis nüüd saadame ühiskonnale, kui me oleme organisatsioon, mille mitte ainult Riigikogu saadikud, vaid kõik töötajad on üle 90% vaktsineeritud, osa isegi kolmandat ringi, aga me ei julge ikkagi tööl käia. Kas siis vaktsineerimisest ei ole üldse mingit kasu, ikkagi tuleb kogu aeg koroonat karta? Ja kui nii on, siis miks valitsus vallandab Kaitseväest inimesi, politseist inimesi ja haiglatest õdesid, kes ei ole nõus ennast vaktsineerima, kui sellest vaktsineerimisest mingit kasu ei ole, tööd ikka teha ei saa?” küsis Martin Helme.

Urmas Reinsalu tõi välja Reformierakonna tegeliku soovi: “Loomulikult te poete praegu epidemioloogilise olukorra taha selle loogikaga… tegelik põhjus, ja me teame suurepäraselt, et selle parlamendi tasalülitamine hübriidistungitega tegelikkuses selles koroonakriisis võtab parlamendilt palju olulisemalt võimalusi ära valitsuse üle selles kriisis järelevalvet teostada. Seda me oleme näinud ka kevadisest ja suvisest kaugistungite tsüklist. Ma arvan, et pole sugugi mitte juhus, et oluliste eelnõude, mis siin parlamendis hakkavad aset leidma, eel, mis kindlasti toovad kaasa pikad ja tõsised istungid, soovite te seda relva ehk parlamendi tasalülitamise relva kasutada. See on tegelik põhjus. Ja kõige grotesksem on selle juures see, et te räägite viiruse leviku ohust olukorras, kus meil on lubatud riigis kuni 5000 inimesega meelelahutusüritused.”

Saadik Kalle Grünthal täpsustas: “Põhimõtteliselt on võimalus minna küll kaalukatel põhjustel kaugosalusele, see on siis Riigikogu töö- ja kodukorra seadus § 13 lõige 2 punkt 62. Ja need on ainukesed tingimused, millisel juhul on võimalik kaugosalust korraldada. Ja õnneks on olemas ka Riigikogu juhatuse otsus selle kohta, mis sätestab ära kaugosalusega istungi kokkukutsumise ja see sõna “kaalukas” põhjuseks on samuti seal välja toodud. Ja nüüd ma tsiteerin: teine punkt, alapunkt 1 ütleb, et kaalukaks põhjuseks on vähemalt loetakse seda, kui vähemalt viiendik Riigikogu koosseisust või vähemalt üks fraktsioon ei saa objektiivselt põhjendatud takistuse tõttu tulla Riigikogu istungi toimumise ajaks kohta, või siis Riigikogu füüsiline kogunemine seaks ohtu Riigikogu toimepidevuse. Need on ainukesed parameetrid, millisel puhul on võimalik kaugosalusega istungit kokku kutsuda.”

Helir-Valdor Seeder lisas: “See on halb eeskuju olukorras, kus koolid on lahti, kõrtsud on lahti, on meelelahutus, toimuvad spordivõistlused ja kultuuriüritused. Valitsus ja Reformierakond on rõhutanud: hoiame ühiskonna lahti, kui te olete vaktsineeritud. Me oleme siin kõige vaktsineeritum osa Eesti ühiskonnast ja me näitame väga halba eeskuju. Tegemist on ilmselgelt mitte kaugistungi, vaid mugavusistungiga. Praktiliselt ei ole meil ju olnud kaugistungit, mis oleks sujuvalt toiminud. See on alati olnud läbi katkestuste, läbi korduvate küsimuste, see ei ole sobilik, see on hädalahendus olnud Riigikogule. Ja miks me seda praegu teeme, jääb mulle täiesti arusaamatuks.”

Anti Poolamets: “Te vallandasite külma kõhuga inimesi kaitseväest, teenekaid kaitseväelasi, politseinikke, inimesi, kes on mitmel missioonil eluga riskinud, ja te olete esimesed, kes deserteeruvad. Ise räägite ühiskonna lahti hoidmisest, lööte sadu inimesi töökohtadelt minema ja siis panete putku esimesena. See ei ole ühestki otsast veenev. Teine argument, mis te tõite, eeskuju näide ja samal ajal te lubate toimuda PÖFF‑il, samal ajal teie nimetatud epideemia kõrgpunkt peaks praegu käes olema, me oleme maailma esimesed, te lasete PÖFF‑il toimuda ja siis räägite sellest, et läheme peitu, paneme parlamendi kinni. Sõnumid ei lähe mitte kuidagi kokku ja te ei veena meid sellega, kui teie sõnumid on niivõrd harali, et ühe käega teete üht ja teisega teist. Kaugistung igal juhul hetkel selle vaktsineerituse taseme juures ei ole veenev.”

Peeter Ernits küsis üle: “Kas nüüd, kui me Reformierakonna eestvõttel kaugtööle lähme, tähendab see, et ka ministrid ja peaminister võib hakata ilmuma meile siia ekraanile? Ja kui me mäletame toona, kui niimoodi töö käis, ka nende näod hangusid ja mõni pilt kustus või pidi ära kustutama. Kas see tähendab seda, et kui ees on eelarve arutused ja muud olulised eelnõud, et see muudab ka valitsuse, ministrite ja peaministri olukorda kergemaks, kuna lihtsalt saab alati pugeda selle taha, et side katkeb ja hangub?”

Rene Kokk täiendas: “Kui täna peaks siin otsustatama minna kaugosalusega istungitele, mis oleks äärmiselt kahetsusväärne, siis sel juhul on kõik ministrid ja kõik, kes eelnõusid ette kannavad ja sõnavõtte teevad, menetluse käigus olemas füüsiliselt siin saalis, et me saaksime ikkagi näha neid inimesi näost-näkku siin ja ei tekiks probleemi, mida täna ka mitmel korral on siin räägitud varasemale viidates, kus on internetiühendused kehvad jne. Kas te kinnitate, et ministrid ja muud ettekandjad on olemas ka füüsiliselt siin saalis, et need, kes soovivad siin saalis osaleda, saavad ka vahetult neid küsimused esitada inimestele siin kohapeal?”

Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur vastas: “Meie senine praktika on küll näinud ette, et siis kui me oleme kauge istungite vormis, siis on võimalik ka meie külalistel, kes siia peavad tulema, osaleda kaugistungi vormis.”

Seega ei pea ka valitsuse ministrid enam Riigikogu liikmete ees seisma, vaid võivad tegutseda kabinetivaikusest ning katkestuste varjus. Reformierakond tegi endale ja oma ministritele lihtsamaks vastutusest ja seletustest hoidumise ning opositsiooni eiramise.

Allikas: stenogrammid

Exit mobile version