Uued Uudised

Kuidas Delfi EKRE kohta peenelt libauudist toodab

Ajakirjandus kukkus esimese saja päevaga läbi.

AS Turu-uuringud tegid küsitluse, millest selgub, et Mart Helmet toetab Eesti Vabariigi peaministrina 9% inimestest, millega ta on Jüri Ratase ja Kaja Kallase järel kolmandal kohal. Kuidas serveerib uuringut aga Delfi/EPL? „Helme populaarsus on sobivaima peaministri küsitluse järgi kõvasti langenud,“ tuututab väljaanne juba esimeses lauses.

Loomulikult ei vasta see väide tõele ja sellest saab aru iga inimene, kes artikli juures olevate graafikuteni jõuab. Paraku on neid lugejaid kaduvväike hulk, sest artikkel on tasuline. Tasuta saab lugeda – jah, arvasite õigesti – ainult artikli esimest lauset. Just seda lauset, mis on mõeldud üldsust veenma, kuidas Helme populaarsus on “kõvasti langenud”.

Tasulisest artiklist selgub, et Helme toetus oli tänavu märtsis 9%, aprillis 10%, mais 12%, juunis 11% ja augustis 9%. Kes oskab seda tüüpi uuringuid lugeda, saab aru, et sisuliselt on toetus püsinud poole aasta jooksul samal tasemel. Hüpped üles ja alla mahuvad statistilise vea piiresse. Isegi 2%-list muutust ei saa pidada “kõvaks tõusuks või languseks”.

Miks vaatab sellest tõsiasjast mööda Delfi/EPL? Välistatud ei ole inimlik lollus. Internetist saab lugeda, et artikli autor Otti Eylandt on küll õppinud Tartu Ülikoolis riigiteadusi, aga võimalik, et numbreid ta ei tunne ja loengutest pani poppi. Tänapäeval veetakse ülikoolist läbi iga viimanegi loll.

Tõenäolisem on aga, et Eylandt eksitab lugejat meelega. Päris ajakirjanikke jääb meediaväljaannetes järjest vähemaks ning need on asendunud ajakirjaniku maski taha peituvate ideoloogiatöötajatega. Eylandt on igati tubli euronoor, ta on Tartu Ülikoolis kaitsnud väitekirja euroopastumisest ja Euroopa Liidu identiteedist Eesti ajakirjanduses. Kokkuvõttes: laitmatu profiil, et teha Brüsseli-meelset ideoloogilist mõjutustööd peavoolumeedias.

Eylandt võiks vastata: kui üheprotsendine muutus on tema jaoks “kõva muutus”, siis miks ei kirjutanud ta varasematel kuudel Helme toetuse “kõvast tõusust”. Me vastame tema eest, miks: sest see poleks kokku läinud Delfi/EPL-i ideoloogiaosakonna nägemusest “õigest asjade käigust”. “Õige asjade käik” on nende jaoks halvustada ja pisendada rahvuskonservatiive igal võimalikul ja võimatul juhul. Eylandt on varemgi EKRE kohta valeväiteid avaldanud, mille eest erakond kaebas ta kevadel Pressinõukokku. Kaasus on menetlemisel.

Loomulikult ei jõua kogu seda jama, mida peavool rahvuskonservatiivide kohta kirjutab, parimagi tahtmise korral ära õiendada. Lugeja võiks aga Delfi/EPL-i (ja muu peavoolumeedia) artikleid lugedes olla ettevaatlik: kui veerandit usud, võid ikka poolega petta saada.

UU

Exit mobile version