Uued Uudised

Järelkuulamine: Kuidas isamaaline jõud IRL end Tallinnas Keskerakonnale maha müüs

https://stream9.mixcloud.com/secure/c/m4a/64/1/8/1/2/6e58-4751-4717-a5c9-7963c56bc1b0.m4a?sig=E199I-uC-IEZEmqy6S0yKg&_=1#038;file=.m4a

Tänases Tre Raadio poliitikasaates “Räägime asjast” andsid Mart ja Martin Helme põhjaliku ülevaate, kuidas Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) unustas kaks nädalt pärast valimisi oma põhilise valimislubaduse võidelda korruptsiooniga ning asus korruptiivsel viisil koostööle Keskerakonnaga.

Kui kogu Eesti ajakirjandus kirjutas lõppeval nädalal, et Keskerakond moodustas Tallinnas koalitsiooni rohelistega, siis tegelikult moodustati selle kattevarjus võimuliit hoopis IRL-iga, kes erinevalt alla valimiskünnise jäänud rohelistest sai volikogus viis mandaati. Salaleppe sisu on lihtne: Keskerakond saab arvestada IRL-i toetusega olulistel hääletustel ning vastutasuks hääletas Keskerakond IRL-i esindaja Mart Luige volikogu aseesimeheks.

Martin Helme meenutas, et enne valimisi tegi IRL Tallinnas tohutut prussaka- ja korruptsoonitõrje kampaaniat. “Urmas Reinsalu rääkis, et IRL, Reformierakond, EKRE ja sotsid peaksid tegema liidu Keskerakonna vastu, sest ainult nii on võimalik Keskerakond kukutada. Neljapäevasel Tallina volikogu esimesel istungil aga võtttis IRL vastu Keskerakonna pakkumise saada Tallinna linnavolikogus üks aseesimehe koht. Mart Luik, tuntud oportunist, aferist ja julgen öelda, et ka luuser, kes on kõikidest oma ametitest viimasel ajal ära tulnud suurte pahandustega, sai väga korraliku palgaga – ligi 3000 krooni – Tallinna volikogu aseesimehe koha. Ametikoha andmisega IRL-ile ostis Keskerakond endale IRL-i saadikute toetuse.”

Keskerakonnal on oma eelnõude läbisurumiseks volikogus vaja lisatoetust, sest praegune ülekaal on väga napp – Keskerakonnal on 79 kohalises volikogus 40 kohta. Piisab sellest, et keegi saadikutest puudub või otsustab erakonnale selja pöörata, kui ainuvõim mureneb. Selle olukorra vältimiseks oli Keskerakonnal vaja leida üks oportunistlik erakond, milleks osutus IRL.

Mart Luike volikogu esimehe kandidaadiks esitades käitus IRL sõnul küüniliselt ja reeturlikult kõigi teiste opositsioonierakondade suhtes, tõdes Martin Helme.

“Istungile eelnenud kahe nädala jooksul toimus kaks opositsiooni koosolekut, kus me arutasime, mis on meie koostöövõimalused opositsioonis olles. Kui opositsioon teeb väga head koostööd, siis on võimalik Keskerakonna linnavalitsusele survet avaldada. Leidsime, et koostöö on võimalik, sest opositsioonis on meil vähem vaja kokku leppida maailmavaatelistes asjades,” selgitas Helme.

“Leppisime kokku, et opositsioonierakonnad ei esita volikogu aseesimehe ametikohale igaüks oma kandidaati, vaid esitame ühise kandidaadi, keda me hääletusel toetame. Ütleme ausalt, et meis ei tekita rõõmu mõte sellest, et me toetame teise partei kandidaati, aga ainult nii suudame me Keskerakonnale survet avaldada. Leppimise kokku, et kuna Reformierakond on suurim opositsioonierakond Tallinnas, siis toetame nende kandidaati Ülle Rajasalu. IRL-i poolt osales nendel koosolekutel Raivo Aeg, kes oli plaaniga nõus. Neljapäevasel volikogu hääletusel selgus, et vahepeal on IRL end Keskerakonnale ühe palgalise koha eest maha müünud. IRL pani meie teadmata üles Mart Luige kandidatuuri.”

Helme sõnul peaks avalikkuse jaoks olema täesti selge, et IRL alates selle nädala volikogu koosolekust ei kuulu Tallinna volikogus opositsiooni, vaid on Keskerakonnaga koalitsioonis. “Tõenäoliselt me näeme järgnevatel volikogu koosolekutel, kas selle paketi osaks on ka mõned muud ametikohad.”

Ehkki IRL hakkas pärast Mart Luige valimist rusikatega vastu rinda taguma, et Keskerakond ei ole neile idagi pakkunud, ütles Helme, et see on küüniline ja küündimatu vale.

“Keskerakond käis kõigile erakondadele pakkumisi tegemas. Ka meie juurde tulid Keskerakonna emissarid, kes pakkusid täpselt samamoodi töökohta Tallinna süsteemis selle eest, et me aitaksime neid vajadusel pinnal hoida. Me ütlesime, et ei lähe läbi. Kui te tahate meid võtta koalitsiooni, siis lepime kokku platvormis, meil on omad tingimused ja nõudmised. Kahevahelolekuga me ei lepi. Me teame, et samasuguste pakkumistega käidi ka sotside ja Reformirakonna juures. Ja ilmselgelt käidi ka IRL-i juures, öelgu, mis nad tahavad. Kui Mart Luik saab volikogu aseesmeheks nii, et viis häält tuleb IRList ja 38 häält Keskerakonnast, siis ärge tulge ütlema, et teil ei olnud mitteametlikku kokkulepet Keskerakonnaga,” kõneles Martin Helme.

Mart Helme sõnul on kõige masendavam see, et seda kokkulepet sõlmides ei läinud IRL võtma mitte poliitilist profiiti, mitte seda, et olla mõjukas ja mitte seda, et suunata linna arengut, vaid nad osteti puhtalt rahaga üle.

Martin Helme tuletas meelde, et volikogu aseesimeheks valitud Mart Luik alustas oma poliitikukarjääri sellest, et ta oli Sõõrumaa ja Mõisa valimisliidu Tegus Tallinna kampaania juht.

“Kui tehti avalikuks, et nimekiri läheb valimistele koos Savisaare valimisliiduga, siis tuli Luik sealt ära ja käis end teistes erakondades pakkumas kandideerima Talinna volikokku. Muide, ta võttis ühendust ka meiega. IRL pakkus talle Haaberstis esinumbri kohta. Enne seda oli Luik lahti lastud lihatööstusest ja osalenud ebaõnnestunud äris Rock Cafes. Me saame aru, et kui sellisele inimesele, kel pole põhimõtteid ega maailmavaadet ja kel pole midagi kaotada, pakutakse 3000-eurost ametikohta, siis ta võtab selle pakkumise vastu. Aga ülejäänud IRL-i fraktsioon oleks võinud öelda, et “selgrootu tõuk, mine siis Keskerakonda.” Aga nad ei saanud seda teha, sest nende fraktsiooni oleks jäänud neljaliikmeliseks. Ja Tallinna volikogus on vaja viit inimest, et moodustada fraktsioon. Ülejäänud neli lasid kõrvad lonti ja müüsid ka ennast maha,” rääkis Helme.

“Tuletame veelkord meelde, et IRL-i kampaania sõnum oli võidelda Keskerakonna korruptsooni vastu. Ja nüüd müüsid nad end kaks nädalat pärast valimisi korruptiivselt Keskerakonnale maha. Minu meelest võiksid nad endale teha harakiri.”

Mart Helme tuletas meelde, et vene hääl on Tallinnas täna otsustav niinimetatud isamaalisele jõu omaaegse tegevuse tõttu. “1997. aastal koos toonase välisministri ekspresidendi Toomas Hendrik Ilvesega surus toonane Isamaa läbi selle, et kõik Eesti alalised elanikud saavad valimisõiguse kohalikel valimistel. See on isamaalise jõu “teene”,” ütles Mart Helme.

UU

Fotol (esiplaanil) Mart Luik.
(Foto: Erik Prozes)

Exit mobile version