Kui Hitleri ja natsismi ajal põletati ühtesid raamatuid, siis nüüd tundub pendel olevat teises äärmuses – kirjandus (ja sellel põhinevad filmid) lendab marksistlikesse invisitsioonilõketesse mis mühiseb.
Margaret Mitchelli samanimelisel romaanil põhinev USA mängufilm “Tuulest viidud” (“Gone with the Wind”) kõrvaldati teisipäeval voogedastusplatvormilt HBO Max, sest televõrgud on sunnitud rassismi- ja politseivägivalla vastaste protestide tõttu oma sisu üle vaatama.
1939. aastal valminud ja mitu Oscarit pälvinud Victor Flemingi linateos on valitud korduvalt kõigi aegade parimaks filmiks, kuid orjade ja kangelaslike orjapidajate elu kujutamisele selles on saanud viimasel ajal osaks kriitika, vahendab BNS.
“”Tuulest viidud” on oma aja produkt, mis kujutab mõningaid etnilisi ja rassilisi eelarvamusi, mis on kahjuks olnud Ameerika ühiskonnas igapäevased,” ütles HBO Maxi pressiesindaja. “Need rassistlikud kirjeldused olid valed toona ja on valed ka täna, ja meile tundus, et hoida seda filmi nimekirjas ilma igasuguste selgituste ja hukkamõistuta oleks vastutustundetu.”
Ühendriikides puhkesid 25. mail meeleavaldused mustanahalise George Floydi tapmise tõttu vahistamise käigus. Protestijad nõuavad politseireformi ja rassistliku pärandi sümbolite kõrvaldamist.
Raamatu “12 aastat orjana” autor John Ridley ütles esmaspäeval Los Angeles Timesile, et “Tuulest viidud” tuleb voogedastusest maha võtta, sest see eirab orjanduse õudusi ja põlistab mustanahaliste kohta kujundatud stereotüüpe.
HBO Max ütles, et nad panevad filmi hiljem tagasi, kuid varustatuna diskussiooniga selle ajaloolisest kontekstist (ehk “õige mõtlemisega – toim.). Midagi filmist välja ei lõigata, sest see tähendaks teha nägu, nagu poleks neid rassilisi eelarvamusi kunagi olnudki, lisas firma.
Kultuurimarksism on asunud hävitama maailmakultuuri, kus muutma on hakatud kirjandusteoste algset sisu ja mõtet, muutmaks see poliitkorrektseks, mis sisuliselt on hävitamine. Kõnealune ettevõtmine tähendab sisuliselt seda, et kirjutatakse ette, kuidas teosest aru saada. (AFP-BNS-UU)