Möödunud nädalal arreteeris politsei 78-aastase Lesbose saare kreeklasest elaniku, kes tulistas 16-aastast Süüria põgenikku.
Kreeka uudisteagentuuri Lesvosnews andmetel tunnistas mees, et ta tulistas süürlast, kuna pidas teda oma majapidamisse tunginud röövliks, kuid ei soovinud teda tappa. Põgeniku perekond väidab, et nad peitsid ennast mehe koju, et pääseda afgaanide ja araablaste vahelisest võitlusest läheduses asuvas põgenikelaagris.
78-aastane eakas mees on minevikus korduvalt sisserändajate ohvriks langenud. Tema ülekuulamise ajal kogunes kohalik kogukond kohtumaja juurde teda toetama. Nende seas oli ka kogukonna juht Nikos Trakelis, kes ütles, et selline reaktsioon tulnuks varem või hiljem, küsimus oli vaid ajas.
Mõne aja eest korraldas Trakelis näljastreigi, et protesteerida sisserändajate kuritegevuse ja valitsuse immigratsioonipoliitika vastu Egeuse mere saartel. Oma protesti ajal hoiatas ta Kreeka valitsust, et elanikud on valmis võtma seaduse enda kätte, kuna nad tunnevad end hüljatuna.
Põhjuseks on tõsised hügieeni- ja julgeolekuprobleemid, millega kohalikud elanikud seisavad silmitsi viimase kolme aasta jooksul, elades Kreeka peamise põgenikelaagri kõrval.
Alles hiljuti tagasi algatasid sisserändajad tulekahju, milles põles 10 aakrit oliivipuid. See oli kohalikele elanikele viimane piisk karikasse ja sundis kogukonna juhti alustama näljastreiki.
“2015. aastast elab meie küla täielikus katastroofiolukorras. Põgenikelaagris on sanitaarrajatisi 800 inimesele ja praegu elab seal 8000 inimest. Reovesi valatakse jõgedesse, mis voolavad läbi meie maade ja jõuavad merre, kõikjal on prügi, mustus ja sääsed. Kogu meie turvalisus ja hügieeni mõiste on meie saarel hävitatud,” ütleb kogukonna juht. Trakelis lisab, et iga kord, kui ta kohtub valitsuse liikmetega, lubavad nood laagrist lahti saada, kuid midagi ei juhtu.
“Elanikud on valmis võtma seaduste kaitsmise enda kätte. Püüame hoida kohalikku omavalitsust vastutustundlikuna ja säilitada sotsiaalset ühtekuuluvust, mis on ainsana meie rahvale jäänud,” rääkis Nikos Trakelis.
Allikas: Voice of Europe