Liibanon teatas kolmapäeval, et tahab järgida pagulaste vastuvõtmisest keeldunud Ida-Euroopa riikide eeskuju, et lahendada enda pagulaskriisi.
Välisminister Gebran Bassil väljendas poolehoidu Tšehhi, Ungari, Poola ja Slovakkia otsusele keelduda Euroopa 2015.-2016. aasta pagulaskriisi ajal põgenike ümberpaigutamise kvootidest.
“Need riigid käitusid oma rahvuslikest huvidest lähtudes ja otsustasid, et põgenike jaotamine Euroopa riikide vahel ei ole nende huvides, kuigi nad olid seetõttu silmitsi EL-i sanktsioonidega,” ütles Bassil ajakirjanikele Prahas.
“Ma tahaksin võtta selle suhtumise inspiratsiooniks Liibanonile, sest iga riik peaks seadma rahvuslikud huvid oma prioriteediks ja praegu on Liibanoni huvides, et Süüria pagulased läheksid tagasi oma kodumaale,” rääkis välisminister.
Liibanon võõrustab praegu umbes 1,5 miljonit süürlast, mis on umbes veerand selle enda rahvaarvust. Vähem kui miljon neist on arvele võetud ÜRO pagulasametis (UNHCR).
Enamus Süüria põgenike Liibanonis elavad kehvades oludes ja sõltuvad rahvusvahelisest abist. Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) teatel on nende kohalolu suurendanud töötust ja tõstnud vaesust, kuna töökohtadele on suurem konkurents. Sissevoog avaldab survet ka Liibanoni veevärgile ja elektrivõrgule.
Liibanoni valitsusametnikud ja poliitikud on ärgitanud süürlasi kodumaale naasma, kuid ÜRO on korduvalt hoiatanud, et tingimused sõjast räsitud Süürias ei ole selleks sobilikud.
“Tahan, et Praha või Beirut võõrustaks kohtumist, nende riikide algatust, kes tahavad plaanida ja tagada Süüria põgenike naasmise kodumaale,” lausus Bassil.
“See oleks väga kasulik nii Liibanonile kui Süüriale ja üldiselt oleks see parim lahendus inim-, humanitaar- ja poliitilisele kriisile, mis meil praegu on ja võib tulevikus palju hullemaks muutuda,” ütles minister.
Allikas: BNS