Uued Uudised

Maaeluministeeriumis toimunut uurinud komisjon jõudis järeldustele

Maaeluministeerium

Maaeluministeeriumi valitsemisalas toimunut uurinud komisjon jõudis järeldusele, et maaeluminister Mart Järvik ja tema nõunik Urmas Arumäe püüdsid sekkuda veterinaar- ja toiduameti (VTA) järelevalve läbiviimisesse, millega on ületanud oma pädevust.

Riigisekretär Taimar Peterkopi juhitud komisjoni ülesanne oli välja selgitada asjaolud, mis puudutavad maaeluministeeriumi, maaeluministri, tema nõunike ja ministeeriumi allasutuste vahelist suhtlust, sealhulgas pädevuspiiride järgimist järelevalvetegevuses.

Komisjoni liikmeteks palus riigisekretär riigikontrolli ja õiguskantsleri kantselei esindaja ning riigikantselei õigusosakonna juhi. Komisjoni ülesanne oli anda peaministrile vastused neljal teemal.

Esiteks pidi komisjon välja selgitama, millised asjaolud on seotud Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) volitustega esindada riiki kohtuasjades maaeluministeeriumi ja Urmas Arumäe sõlmitud lepingu kehtivuse ajal.

Komisjon keskendus volitustega seoses kahele juhtumile, mis käsitlevad kohtuasju, kus üheks pooleks on riiki esindav PRIA ja teisel poolel ettevõtjad, kellelt PRIA nõuab tagasi toetusi. Mõlemas asjas on toimunud ka kriminaalmenetlus. Ühes kohtuasjas oli kohtualuste kaitsjaks advokaat Urmas Arumäe.

Komisjonile jäi ebaselgeks, miks jättis minister ühel juhul volituse andmata, kui ta teisel samalaadsel juhul selle andis. Komisjon tuvastas, et osa ministri väiteid volituse andmata jätmise kohta on vastuolus komisjonile esitatud infoga. Materjalide põhjal ei olnud komisjonil võimalik teha järeldust selle kohta, kas minister Järvik jättis PRIA-le kohtuasjas volituse andmata Arumäe klientide huvidest lähtudes.

Komisjon uuris ka, kas ja millal on Arumäe andnud teada sellest, et tema volitused esindada vastaspoolt PRIAga seotud kohtuasjades on peatatud või lõpetatud ning kas Arumäe on tema ja maaeluministeeriumi lepingu kehtivuse ajal tegutsenud PRIAga seotud kohtuasjades vastaspoole huvides.

Selles küsimuses jõudis komisjoni järeldusele, et Arumäe teavitas 14. mail PRIA-t, et loobub kriminaalasjas juriidiliste isikute esindamisest ja kaitsmisest, et vältida huvide konflikti. Samas jätkas ta sellest hoolimata jätkas ühe kohtualuse esindamist ning on end ka kirjavahetuses ise nimetanud nende kaitsjaks.

Järvik sai PRIA menetluses selles kriminaalasjas riigi esindamiseks nõu Arumäelt ajal, kui Arumäe tegutses ka kohtualuse huvides. “Esitatud materjalidest nähtub, et minister Mart Järvik sai sellest asjaolust teada hiljemalt 22. mail 2019,” seisab komisjon järeldustes.

Uurides seda, kuidas liikus info maaeluministri ja asjaomaste isikute vahel ning avalikkuses seoses listeeriabakteri olemasoluga AS-is M.V.Wool jõudis komisjon arusaamisele, et maaeluministri, tema nõuniku ja advokaat Urmas Arumäe tegevus on vastuolus positsiooniga, et ministril polnud kas üldse või piisavalt infot listeeriabakteri probleemi kohta AS-is M.V.Wool.

“Komisjonile esitatud ja avalikest materjalidest on näha, et maaeluminister pidi saama listeeriabakteriga seotust teada hiljemalt 12. juunil 2019. Infovahetuse materjalid näitavad ka seda, et ministri nõunik Maido Pajo ja ministrit nõustav advokaat Urmas Arumäe on ministri korraldusel alates juuni keskpaigast listeeriabakteri probleemiga aktiivselt tegelenud,” seisab komisjoni järeldustes.

Uurides, kas maaeluminister või maaeluministeerium on käesoleval aastal sekkunud oma pädevust ületades veterinaar- ja toiduameti ning PRIA töösse nende pädevusse kuuluva järelevalve läbiviimisel, jõudis komisjon järeldusele, et maaeluminister ja tema nõunik on püüdnud veterinaar- ja toiduameti järelevalve läbiviimisesse sekkuda, millega on ületanud oma pädevust.

Exit mobile version