Alkoholitootjad: piirikaubanduse käivitas seda kritiseeriv Reformierakonna valitsus

Majandus,

Riigikogu arutas neljapäeval Reformierakonna ettepanekut langetada lahja alkoholi aktsiisimäärasid, kuid Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu hinnangul käivitas piirikaubanduse just Reformierakonna juhitud valitsus.

“Soovin Reformierakonnale meelde tuletada, et piirikaubanduse käivitas nende juhitud valitsuse järsk kangele alkoholile kehtestatud aktsiisitõus ning praeguse valitsuse sammud on seda veelgi võimendanud,” teatas liidu tegevjuht Triin Kutberg.

“Nii sotsiaalministeeriumi tellitud kui konjunktuuriinstituudi läbi viidud uuringud näitavad, et Lätist odavamat alkoholi ostvate inimeste osakaal on suur ning piirikaubanduse mahud tootjate müüginumbreid aina kasvamas,” ütles ta.

Eesti kange alkoholi ja veini sektorit esindava Alkoholitootjate ja Maaletoojate Liidu tegevjuhi Triin Kutbergi sõnul ei omaks Reformierakonna plaan lahja õlle aktsiisi jõuliselt tagasi pöörata piirikaubandusele erilist mõju, sest tegemist on pooliku ja üht huvigruppi soosiva lahendusega.

“Kui riigi eesmärk on maksutulu Eestisse tagasi tuua, eeldab see ka valitsuse aktiivset sellesuunalist tegutsemist. Kui valitsused olid julged aktsiisi ennaktempos tõstma, siis tuleb praeguses olukorras leida julgust vea tunnistamiseks ja selle ühiseks parandamiseks. Kuid kestev sisutu poriloopimine ja vastastikune süüdistamine ei aita parandada rahva tervist ega tuua tagasi maksukahju,” lisas Kutberg.

Kange alkoholi ja veini sektor ootab tema sõnul riigilt kõikide alkohoolsete toodete aktsiisimäärade proportsionaalset tagasipööramist.

Riigikogu lükkas neljapäeval esimesel lugemisel tagasi Reformierakonna algatatud eelnõu alandada lahja alkoholi aktsiisimäärad 2017. aasta veebruarikuu tasemele.

Eelnõu seletuskirjas märgiti, et 2016. aastal kehtestatud ning 2018. aastal veidi muudetud täiendavad lahja alkoholiaktsiisi tõusud on järsult suurendanud piirikaubandust ja asendustarbimist ning kahjustanud Eesti tootjaid, kaubandust ja maksulaekumist.

Eelnõu juhtivkomisjon rahanduskomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Eelnõu tagasi lükkamise poolt hääletas 42 ning vastu 27 saadikut.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused