Andres Piibeleht: krüptoraha müstikast ja võimalikest seostest rahapesuga

Majandus,
- Updated
©Jaanus Lensment/Postimees
Krüptoraha bitcoinide ostu-müügi automaat.

EKRE liige Andres Piibeleht arutleb oma arvamusloos selle üle, mis toimub tegelikult krüptorahade ümber.

“Palju kära on eeskätt paaril viimasel aastal tekitanud selline müstiline asjandus nagu krüptoraha. Eelkõige seostatakse krüptorahaga bitcoin’i. Tegelikkuses on valuutasid üle 2000 ning bitcoin’i turuosa on momendil ca 52 %.

Krüptoraha kogu turuväärtus on momendil ca 220 miljardit dollarit. See on suurusjärgus Danske panga skandaaliga seostatava rahahulgaga. Turuväärtus saavutas oma tipu selle aasta jaanuaris, kui käis ära 822 miljardi peal. Sealt edasi on tulnud langus. Vaata ka allolevat graafikut, mis iseloomustab 2017 ja 2018 aastaid.

Küsimus on, et miks ikkagi krüptoga (vaatamata 9-kuulisele langusele) tegeletakse, mis on selle head ja vead ja mis saab edasi?

Küsime endilt esmalt: miks on krüptoraha üldse tekkinud? Krüptoraha on tekitatud siia ilma suuresti selleks, et tsentraliseeritust (pangad) rahanduses vähendada. Kui Jüri kannaks Marile 5 eurot, siis Jüri konto väheneks 5 võrra ja Mari oma suureneks. Seda tehingut „kinnitab“ tsentraliseeritud asutus ehk siis pank. Krüptorahas on aga nii, et kui Jüri kannaks Marile ühe bitcoin’i, siis seda ei kinnita ükski tsentraliseeritud asutus, vaid paljud teised bitcoin’i kaevajad üle maailma. Kaevajad saavad vaevatasuks ise pisikese osa tehingust. Ehk siis: süsteemi iseloomustab detsentraliseeritus.

Nagu mainisin, on krüptovaluutasid üle 2000. Kõige kuulsama, bitcoin’i, puhul on aadressi (võrreldav arveldusarve või IBAN koodiga panga puhul) teades võimalik näha, kui palju bitcoin’i ühele või teisele aadressile on millalgi liigutatud. Samas ei ole võimalik teada saada, kes on selle konkreetse bitcoin’i aadressi taga. On olemas aga ka selliseid krüptovaluutasid, mille puhul tehingut ega kogust pole üldse näha! Horizen on nendest üks näide.

Nagu eespool kuvatud graafikult näeme, on krüpto väga kõvasti kõikuv. Oluliselt rohkem kõikuv kui aktsiaturg. See annab investoritele ja spekulantidele võimalusele kõvasti võita, aga ka suuri summasid maha mängida. Riskialtimad inimesed tegelevad kindlasti krüptoga edasi, vaatamata asjaolule, et turg on võrreldes aasta algusega peaaegu 4 korda vähenenud. Nagu eespool näite tõin, on krüptoraha võimalus eraisikute vahel vahendeid liigutada. Aga on olemas ka juba e-poode, mis krüptot ostu eest makstes aktsepteerivad.

Tulen aga tagasi korraks eurode ja dollarite juurde. Üks mu hea tuttav oli kolimas Ameerikast tagasi Eestisse. Enne seda tahtis ta kahe endale kuuluva pangakonto vahel liigutada mõnituhat eurot. Pank pidas summa kinni ja küsis üle, mis eesmärkidel raha liigutatakse. Kui see oleks mina olnud, kellelt küsitakse, oleks ma kindlasti vastu põrutanud: „Aga mis see teie asi on?!“. Kui mõne tuhande euro pärast tuleb pank oma „räpaseid näpukesi“ minule kuulvale rahale taga ajama, siis tekibki minul kui krüptoteadlikul inimesel kius konverteerida summad krüptosse ja liigutada rahasid sealt kaudu.

See aga viib järgmise mõtteni. Lisaks suurest hinnakõikumisest tingitud investeerimisvõimalusele on krüptoraha võimalus liigutada vahendeid ka pahatahtlikel eesmärkidel: ei ole ju võimalik kuidagi kindlaks teha, milline bitcoin’i aadress kellelegi kuulub. Pahatahtlikuks eesmärgiks võib olla rahapesu, narkotehingud või suisa terrorismi toetamine!

Kui aga pank kontrollib juba mõnetuhandelisi kandeid, peaks seda suurema kontrolliga olema miljonilised ja ka miljardilised kanded. Sellest lähtuvalt ei ole loo autor naiivne uskuma (sarnaselt paljudele kaine peaga mõtlevatele inimestele), et Danske panga skandaalist ei olnud teadlik ning ei saanud isiklikku kasu väga kõrge positsiooniga inimesed Eesti poliitilises- ja rahandussfääris. Sääraste summadega on võimalik kinni mätsida väga palju suid.”

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused