Arenguseire: kriis kiirendab majanduse digitaliseerumist

Majandus,
Lihttööjõul põhineva majandusmudeli aeg on läbi. Pilt on illustratiivne.

EKRE poliitikud on juba ammu rääkinud, et odava võõrtööjõu sissevedu takistab majanduse info- ja kõrgtehnoloogilist arengut ja pandeemia tingimustes saabki odavtööjõult innovatsioonile üleminek paratamatuseks.

Arenguseire Keskus esitles teisipäeval raportit viiruskriisi mõjudest majandusele, milles järeldati, et kriis kiirendab majanduses veelgi suundumust protsesse automatiseerida ja digitaliseerida ning võimaldab viia kiirkorras läbi majandusstruktuuri uuendamise.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Koroonapandeemia toel saab hoogu üleilmsete majandussuhete muutumine. Võidavad need majandussektorid ja ärid, mida toidavad automatiseerimise, digitaliseerimise ja virtuaalkanalitesse kolimise trendid ning ka need, millele tulevad kasuks üha karmistuvad keskkonnanõuded,” ütles pressiteates Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, kelle hinnangul on pärast kriisi lõppu majandus ja ühiskond tunduvalt digitaalsem.

Danilov märkis, et kiiresti jõuavad kätte ka automatiseerimisest ja digitaliseerimisest tulenevad muutused tööturul ning eriti satuvad ohtu keskmise oskustasemega inimeste töökohad, samas kui tippspetsialistide puudus suureneb.

Raportis esitles Arenguseire Keskus kolme stsenaariumit Eesti majanduse tuleviku kohta. Neist esimese stsenaariumi kohaselt peetakse kõige olulisemaks olemasolevate ettevõtete ja töökohtade säilitamist ning sotsiaalse olukorra halvenemisest hoidumist. Majanduskasvu taastumise eesmärgil toetatakse eelkõige suuri ja strateegilisi ettevõtteid.

Teise stsenaariumi järgi panustatakse majanduspoliitikas eelkõige kriisi käigus toimuva iseenesliku uuenemise võimele ning sotsiaalpoliitilised kulud üritatakse kontrolli all hoida, et mitte ärikeskkonda kahjustada.

Kolmandas stsenaariumis soovitakse kriisi kasutada majanduse uuendamiseks, kuid tingimusel, et võidud ja kaotused suudetakse elanikkonna eri kihtide vahel mõistlikult jaotada ning saavutada kokkulepe teistes Eesti elukorraldust puudutavates olulistes valikutes, nagu näiteks loodusvarade kasutamine. (BNS)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused