Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti puidusektor kritiseerib padupunase globalisti ja kliimahüsteeriku Timmermansi väiteid Eesti metsanduse kohta

-
20.05.2022
Padupunane kliimahüsteerikust euroametnik Frans Timmermans.
© Scanpix

Eesti Taastuvenergia Koda ning Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit kritiseerivad Euroopa Komisjoni asepresidendi Franz Timmermansi sõnavõttu Eesti bioenergia ja metsanduse kohta.

Esindusorganisatsioonide sõnul esitas Timmermans reedesel pressikonverentsil valeväiteid Eesti metsa- ja puidusektori kohta. Euroopa Komisjoni asepresident ütles, et Eestis raiutakse kogu mets maha, terved puud tehakse pelletiteks ning need aetakse teistes riikides ahju.

Metsa- ja puidutööstuse liidu tegevjuhi Henrik Välja sõnul on tegelik olukord selline, et Eesti majandusmetsade juurdekasv on suurem kui raied ning Eesti puiduekspordist lõviosa moodustavad puitmajad, ehitusdetailid ja muud pikaajalise elueaga puittooted, mitte pelletid.

“Kordame taas üle, et energeetika, sealhulgas pelletite tootmiseks kasutatakse puidutööstuse jääke, mida ei ole võimalik kõrgemalt väärindada ja millest ei saa maja ega mööblit. Meie metsade hea tervis ja püsima jäämine on metsa- ja puidusektori huvi. Eesti metsa majandatakse jätkusuutlikult. Näiteks ületab majandusmetsa juurdekasv viimasel 20 aastal raiemahtu. Eesti metsasus on taasiseseisvuse ajal kasvanud Saaremaa ja Hiiumaa võrra,” märkis ta.

Taastuvenergia koja juhataja Mihkel Annus rõhutas, et pelletid peavad väärindatud puitkütusena olema Euroopa Liidus kasutamiseks sertifitseeritud ehk neile kehtivad ranged jätkusuutlikkuse kriteeriumid. Sellega on tema välistatud olukord, kus kaitsealustest metsadest pärit puit või muud väärtuslikud puud jõuaksid pelletitena energeetikasektorisse, sealhulgas Eesti või teiste riikide ahjudesse.

“Timmermansi eksitavad sõnad viitavad selgelt sellele, kuidas erinevad liikmesriikide arusaamad metsandusest ja bioenergiast sõltuvad sellest, kui palju neil metsandusega praktikas pistmist on. Meie regioonis on Põhja- ja Baltimaadel pikaajaline kogemus metsa majandamises ning puidu kasutamises nii tööstuses, ehituses kui ka energeetikas. Meie mätta otsast kõlab Brüsseli esindaja väide, et eestlane ei oska oma metsa majandada küüniline ja elukauge,” märkis Annus ja lisas, et Eesti kodude soojendamiseks kasutatakse ligikaudu 60 protsendi ulatuses taastuvenergiat, millest lõviosa moodustab kodumaiselt varutud energiapuit.

“On äärmiselt kahetsusväärne, et üks Euroopa ametnik esitab valefakte ühe Eesti kõige olulisema eksportiva ettevõtlusvaldkonna kohta ilma, et ta teaks tegelikku olukorda. Juhin ka tähelepanu, et teist päeva Eestis kõrge viibiv ametnik andis pressikonverentsi ja esitas oma väited enne, kui oli kohtunud metsa- ja puidusektori esindajatega. Kahjuks on tema nõuandjad talle edastanud valefaktidel põhinevat ja Eestis halvustavat infot. Tegemist on väga halva poliitikaga, mis ei aita kuidagi kaasa debatile,” lisas metsa- ja puidutööstuse liidu tegevjuht.

Välja sõnul peaks praegu olema esmane väljakutse nii Eestis kui ka Euroopas vabanemine Vene gaasi sõltuvusest ning inimestele sooja toa ja turvalisuse tagamine. “Puit on üks peamisi alternatiive, millega saame energeetika vallas gaasi asendada. Piirangud, sealhulgas kevadised raiepiirangud, mida kusagil mujal Euroopas ei ole, vähendavad puidu kättesaadavust ja tõstavad muuhulgas ka toasooja hinda,” möönis ta.

Liidu tegevjuhi sõnul on võimalik tagada mõlemat – nii Eesti inimeste turvalisust ja heaolu kui ka metsade säilimist. “Kuid me peame Eesti metsa arendamisel lähtuma eeskätt Eesti olukorrast ja eestimaalaste vajadustest, mitte vaid Euroopa poliitiku agendast, mis kahjuks, ei lähtu tegelikkusest ega arvesta eestimaalaste vajadustega,” rõhutas Välja. (BNS)