Haiguspuhang näitas taas, kui riskantne on äriline koostöö kommunistliku Hiina pealetungiva majandusega

Majandus,
©AFP/Scanpix
Näomask näib kuuluvat saastava majandusega Hiina juurde.

Brandner PCB Ltd tehnoloogiajuht Aular Soon edastab firma-poolse hoiatava ülevaate Hiina mõjutegevusest maailmas.

“Tõenäoliselt on praegu raske leida inimest, kes poleks kursis Hiinas leviva viirusega. Asub see riik küll kaugel, kuid selles hoolimata tunneme koroonaviiruse halvavat mõju juba praegu Euroopas. Viimastes uudistes nentisid nii mõnedki kaupmehed, et poodides võib peagi ette tulla kaupade puudust. Põhimõtteliselt on Hiina majandus praegu üsna kehvas seisus. Tehased seisavad, börs langeb, terved linnad on karantiinis.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Eriti karmilt puudutab see olukord neid Euroopa ettevõtteid, kes on kõik oma munad Hiina korvi pannud ehk tarnivad suure osa oma materjalist, komponentidest, osadest jms Hiinast.

Lahendusena on asutud otsima alternatiivseid võimalusi tellimaks tooteid ja kaupu lähemalt, otse Euroopa tootjatelt. Sealt aga saab alguse nende teine häda, mis paneb nii mõnedki nurisema – Euroopa tooted on võrreldes Hiina kaubaga väga kallid. Siinkohal aga ärgem küsigem, et miks on Euroopas kõik nii kallis, küsigem parem, miks Hiinast nii odavalt saab?

Esiteks on Hiina näol tegemist maailma suuruselt teise majandusega, mis ongi üles ehitatud tootmisele. Nende strateegia ongi maksimaalne tootmine minimaalsete kuludega. On ju teada tuntud majandusreegel, et mida rohkem sa toodad, seda madalam on toote tükihind. Ja seesama madal hind on nagu meepott, mis meelitab Euroopa ja Ameerika kiiret kasu ihkavaid mesilasi.

See toob omakorda teise põhjuse juurde. Hiina saab toota sellises mahus, kuna seal on palju tehaseid. Tegemist on  kommunistliku riigiga, kus autoritaarne valitsus nö käseb poob ja laseb. Riik doteerib tehaseid ja suunab tootmist, et eksport oleks maksimaalne. Seal ei kehti reeglid ja keelud, mis valitsevad meil Euroopas. Kui sa soovid siin midagi toota, siis seisad sa esmalt silmitsi terve rea bürokraatiaga ja kui sa hakkama ei saa, siis paned uksed kinni ja kõik. Vaba turumajanduse olukorras jäävad tugevamad ja paidlikumad ellu. Riik ei tule sulle appi, kui hakkad uksi sulgema. Kuuluta aga välja pankrot ja nägemist! Seetõttu ongi Hiina toodetel ebavõrdne konkurentsieelis – riigi tugi.

Eelmise punkti jätkuks – Euroopas ongi tootmine kallim ja seetõttu on kallim ka toode. Juba keskkonnanõuete täitmine vajab ettevõtetelt tohutut ressurssi. Ei ole nii, et paiskad aga oma tohutud kemikaalid õhku ja suunad reovee otse merre. Ei! Meie peame tootma keskkonnasäästlikult ja mida rohelisem sa oled, seda parem. Või soovite, et ka meil siin peaks jalutama ringi, valge mask näo ees, et mitte hingata sisse tohutult saastunud õhku?

Lisaks veel täiesti ilmselge, et meie tööjõukulud on juba oluliselt suuremad kui kaugel Hiinas. Seal ei ole harv nähtus, et kasutatakse orja- või lapstööjõudu. Siin tahavad kõik töötajad teenida inimväärset palka ning ettevõtted ei saa seda maksta, kui raha ei ole. Mõelgem nüüd hetkeks selle peale. Kust peaks see raha tulema, kui me muudkui tellime ja ostame Hiinast, suunates oma ressursid sinna?

Kui me ei hoia oma resursse Euroopas ning meie raha ei ringle siinses majanduses, vaid hoopis kaugel Hiinas, siis mis on tulevik? Viimastel aastatel on mitmed kümned Euroopa tehased olnud sunnitud uksed sulgema just nimelt Hiina agressiivse ja odava tootmise tõttu. Ja kuidas me saame siis loota, et siin majandus õitseb ja areneb, kui me ise seda ei erguta? Me sõna otseses mõttes peame oma rahaga üleval ühe totalitaarse riigi majandust.

Praegune ohtlik olukord Hiinas toob väga teravalt esile selle, mida me oleme seni teinud. Kui me nii jätkame, siis ei ole olemas alternatiivi. Kui langeb Hiina, langed ka sina. Kui meil siin ei ole enam tehaseid, mis suudaks alternatiivi pakkuda, sest ollakse sunnitud uksed sulgema just nimelt selle sama odava Hiina toote tõttu, siis mida sa teed järgmise suure haiguspuhangu või katastroofi ajal? Mis on sinu pikaajaline strateegia? Kelle poole sa pöördud?

Ärgem olgem naiivsed mõeldes, et see on täielik ülepingutamine. Muidugi on ka neid Hiina tehaseid, kes teevad korralikult, jätkusuutlikult. Aga mõelgem nüüd hetkes käesoleva haiguspuhangu peale ja sellele, kuidas Hiina valitsus ise proovis asja kinni mätsida, et mitte kaotada oma positsiooni rahvusvahelisel areenil.  Kiire Google otsing annab korduvaid kirjutisi sellest, kuidas hiinlastega äri tehes ja lepinguid sõlmides on paljud petta saanud. Seega, ära vaata alati ainult hinda. Põhjus, miks Hiinast tulev kaup on nii odav, võrreldes muu maailmaga, on Hiina riiklikus poliitikas.

Mõelgem selle peale. Kas soovime jätkata kursil, mis upitab ühe maailma suurima  riigi majandust, upitab riiki, mis on üks maailma suurimaid saastajaid, riiki, mis kasutab laps-ja orjatööjõudu, riiki, kus on jätkuvalt koonduslaagrid teisitimõtlejatele?

Me kutsume Teid üles sügavalt mõtlema selle peale, kuhu Te oma raha investeerite. Kui soovite, et Euroopa majandus areneks, me kõik teeniks väärilist palka ning looks lisandväärtust, siis suunake oma raha Euroopasse st tellige Euroopast, nii hoiame tehnoloogia ja tootmise olemasolu. Teeme nii, et Euroopa oleks tulevik, mitte Hiina ning, et meist saaks tugeva majandusega, lisandväärtust loov Euroopa, mitte teistest sõltuv nõrk ja vaene ääremaa.”

Kommentaarid

3 commentsOn Haiguspuhang näitas taas, kui riskantne on äriline koostöö kommunistliku Hiina pealetungiva majandusega

 • Avatar

  Näide USA-st “WalMart” ostis Hiinast televiisoreid sisse – umbes 100 kohalikku televiisoritehast lõpetas tootmise. Inimestel, kes seal töötasid, ei olnud enam raha, mille eest odavaid hiina telekaid osta. Mida “WalMart” tegi tookord, tehakse praegu palju suuremas mastaabis … Tean idufirmasid, kes oma trükkplaadid Hiinast tellivad, kuigi neid tehakse ka Eestis. Nii lihtne see ongi.

 • Avatar

  Hiina koroonaviiruse kohta on kõige huvitavam see,et viirusepuhang algas Wuhan-is,kus haiguse epitsenter on mõne kilomeetri kaugusel asuvast Rahvavabastusarmee Biosõja Laboratooriumist!

 • Avatar

  Ilusad üleskutsed ei ole midagi väärt – jätavad küll hõikajast lühiajaliselt “hea mulje”, kuid probleemi sügavust ei ava ja seega ka lahendust ei ole.
  Kõik on peamiselt antud artiklis õige, kuid probleemi põhjus EI OLE selles mis on hetkel välja öeldud vaid selles mis on välja rääkimata jäänud.

  Alustame siis poliitilise majanduse kiirkursust – meie majandus käib hetkel röövkapitalismi võtmes – ehk 1% omab 99% väärtusi (mõni % sinna tänna).
  Kogu majandust juhivad klikk rahvusvahelisi pankureid kellele kuuluvad sisuliselt KOGU maailma rahavarude trükkimise õigus – tihti seadusevastaselt.
  Seega kasutades rahavarude liikumist hoovana tekitatakse nii inflatsiooni kui deflatsiooni ja selle abil korjatakse inimeste käest ära nende loodud väärtused.
  Kui asi kipub “käest ära minema” tehakse kiiresti üks sõda ja ring saab uuesti jätkuda – peale 2MS on maailma olnud pidevas sõjakeerises.
  See protsess on olnud pikaldlane ja saanud alguse ajaloost nii vähemalt 200 aastat tagasi.
  Kes soovib probleemi sügavalt juurduda soovitan lugeda paari raamatut teemasse – saab pilt selgemaks sest läbi IMF-i haldab see asutus ka EU raha/majadnust.
  https://www.amazon.com/Secrets-Temple-Federal-Reserve-Country/dp/0671675567 ja
  https://www.amazon.com/Creature-Jekyll-Island-Federal-Reserve/dp/091298645X

  Nüüd hakkame vaikselt jõudma ka Hiina juurde – Suur Juht ehk Mao Zedung sai oma rahad revolutsiooni tegemiseks just Föderaal Reservi pankuritelt.
  Samuti na gu Lenin/Trotski ja EU “isa” Coudenhove Kalergi aga see on juba teine lugu…
  Peale 2MS FR-i “jooksupoiss” Zbigniew Brzezinski alustas Hiina RV “kosimist” ja seda kutsuti tolla “süstik diplomaatiaks” sest nii tihedalt sõelus ta seal.
  Tulemuseks oli kokkulepe, et SUUREM osa nii Euroopa kui ka USA tööstuspotsiaalist kanitakse Hiinasse. Vajalik on/oli see selleks, et pragune majandus mudel
  ei suuda vastupanna röövkapitalismi survele – toota suures koguses “saasta”, et üleval hoida majandusmulli. Neile oli selge, et sõjandusele suunatud aadrilaskmine
  ei suuda ennast pikas perspektiivis vee peal hoida ja on vaja muid ventiile, et “parv” ujuma jääks. Valik langes Hiinale.
  Ja olemegi tänases päevas – ka Hiina mudel on hakanud ennast “ammenudma” – asi selles, et endised sulased on saanud liiga rikkaks ja tahavad ise valitseda.
  Seda aga Föderaal Reservi meeskond lubada ei saa – see – nagu juba uudistesse ka jõudnud on antud viiruse tüvi loodud Kanada laboris ja sealt jalutama läinud.
  Need eelmised “linnu gripid” ja SARSid olid kõik eelproovideks – sellega tahetakse Hiinale “koht kätte näidata”.

  Meie võime siin unistada Euroopa kesksest tööstusest aga seni kuni EU-d ja maailma juhib sama panga klikk ei muutu midagi.
  Meile jääb kuni välja suremiseni “rõõm” tegeleda “kunsti käsitööga” (mitte, et sellel midagi viga oleks aga mitte majandusliku põhiväärtusena) ja
  vaikselt pankdele väärtusi juurde toota…

  PS. Ja kallid kaasvõitlejad – see siin oli alles pisi-mini-tilluke sissejuhatus ja algne lühendatud ülevaade ;(

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused