Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Haiguspuhang näitas taas, kui riskantne on äriline koostöö kommunistliku Hiina pealetungiva majandusega

-
06.02.2020
Näomask näib kuuluvat saastava majandusega Hiina juurde.
© AFP/Scanpix

Brandner PCB Ltd tehnoloogiajuht Aular Soon edastab firma-poolse hoiatava ülevaate Hiina mõjutegevusest maailmas.

“Tõenäoliselt on praegu raske leida inimest, kes poleks kursis Hiinas leviva viirusega. Asub see riik küll kaugel, kuid selles hoolimata tunneme koroonaviiruse halvavat mõju juba praegu Euroopas. Viimastes uudistes nentisid nii mõnedki kaupmehed, et poodides võib peagi ette tulla kaupade puudust. Põhimõtteliselt on Hiina majandus praegu üsna kehvas seisus. Tehased seisavad, börs langeb, terved linnad on karantiinis.

Eriti karmilt puudutab see olukord neid Euroopa ettevõtteid, kes on kõik oma munad Hiina korvi pannud ehk tarnivad suure osa oma materjalist, komponentidest, osadest jms Hiinast.

Lahendusena on asutud otsima alternatiivseid võimalusi tellimaks tooteid ja kaupu lähemalt, otse Euroopa tootjatelt. Sealt aga saab alguse nende teine häda, mis paneb nii mõnedki nurisema – Euroopa tooted on võrreldes Hiina kaubaga väga kallid. Siinkohal aga ärgem küsigem, et miks on Euroopas kõik nii kallis, küsigem parem, miks Hiinast nii odavalt saab?

Esiteks on Hiina näol tegemist maailma suuruselt teise majandusega, mis ongi üles ehitatud tootmisele. Nende strateegia ongi maksimaalne tootmine minimaalsete kuludega. On ju teada tuntud majandusreegel, et mida rohkem sa toodad, seda madalam on toote tükihind. Ja seesama madal hind on nagu meepott, mis meelitab Euroopa ja Ameerika kiiret kasu ihkavaid mesilasi.

See toob omakorda teise põhjuse juurde. Hiina saab toota sellises mahus, kuna seal on palju tehaseid. Tegemist on  kommunistliku riigiga, kus autoritaarne valitsus nö käseb poob ja laseb. Riik doteerib tehaseid ja suunab tootmist, et eksport oleks maksimaalne. Seal ei kehti reeglid ja keelud, mis valitsevad meil Euroopas. Kui sa soovid siin midagi toota, siis seisad sa esmalt silmitsi terve rea bürokraatiaga ja kui sa hakkama ei saa, siis paned uksed kinni ja kõik. Vaba turumajanduse olukorras jäävad tugevamad ja paidlikumad ellu. Riik ei tule sulle appi, kui hakkad uksi sulgema. Kuuluta aga välja pankrot ja nägemist! Seetõttu ongi Hiina toodetel ebavõrdne konkurentsieelis – riigi tugi.

Eelmise punkti jätkuks – Euroopas ongi tootmine kallim ja seetõttu on kallim ka toode. Juba keskkonnanõuete täitmine vajab ettevõtetelt tohutut ressurssi. Ei ole nii, et paiskad aga oma tohutud kemikaalid õhku ja suunad reovee otse merre. Ei! Meie peame tootma keskkonnasäästlikult ja mida rohelisem sa oled, seda parem. Või soovite, et ka meil siin peaks jalutama ringi, valge mask näo ees, et mitte hingata sisse tohutult saastunud õhku?

Lisaks veel täiesti ilmselge, et meie tööjõukulud on juba oluliselt suuremad kui kaugel Hiinas. Seal ei ole harv nähtus, et kasutatakse orja- või lapstööjõudu. Siin tahavad kõik töötajad teenida inimväärset palka ning ettevõtted ei saa seda maksta, kui raha ei ole. Mõelgem nüüd hetkeks selle peale. Kust peaks see raha tulema, kui me muudkui tellime ja ostame Hiinast, suunates oma ressursid sinna?

Kui me ei hoia oma resursse Euroopas ning meie raha ei ringle siinses majanduses, vaid hoopis kaugel Hiinas, siis mis on tulevik? Viimastel aastatel on mitmed kümned Euroopa tehased olnud sunnitud uksed sulgema just nimelt Hiina agressiivse ja odava tootmise tõttu. Ja kuidas me saame siis loota, et siin majandus õitseb ja areneb, kui me ise seda ei erguta? Me sõna otseses mõttes peame oma rahaga üleval ühe totalitaarse riigi majandust.

Praegune ohtlik olukord Hiinas toob väga teravalt esile selle, mida me oleme seni teinud. Kui me nii jätkame, siis ei ole olemas alternatiivi. Kui langeb Hiina, langed ka sina. Kui meil siin ei ole enam tehaseid, mis suudaks alternatiivi pakkuda, sest ollakse sunnitud uksed sulgema just nimelt selle sama odava Hiina toote tõttu, siis mida sa teed järgmise suure haiguspuhangu või katastroofi ajal? Mis on sinu pikaajaline strateegia? Kelle poole sa pöördud?

Ärgem olgem naiivsed mõeldes, et see on täielik ülepingutamine. Muidugi on ka neid Hiina tehaseid, kes teevad korralikult, jätkusuutlikult. Aga mõelgem nüüd hetkes käesoleva haiguspuhangu peale ja sellele, kuidas Hiina valitsus ise proovis asja kinni mätsida, et mitte kaotada oma positsiooni rahvusvahelisel areenil.  Kiire Google otsing annab korduvaid kirjutisi sellest, kuidas hiinlastega äri tehes ja lepinguid sõlmides on paljud petta saanud. Seega, ära vaata alati ainult hinda. Põhjus, miks Hiinast tulev kaup on nii odav, võrreldes muu maailmaga, on Hiina riiklikus poliitikas.

Mõelgem selle peale. Kas soovime jätkata kursil, mis upitab ühe maailma suurima  riigi majandust, upitab riiki, mis on üks maailma suurimaid saastajaid, riiki, mis kasutab laps-ja orjatööjõudu, riiki, kus on jätkuvalt koonduslaagrid teisitimõtlejatele?

Me kutsume Teid üles sügavalt mõtlema selle peale, kuhu Te oma raha investeerite. Kui soovite, et Euroopa majandus areneks, me kõik teeniks väärilist palka ning looks lisandväärtust, siis suunake oma raha Euroopasse st tellige Euroopast, nii hoiame tehnoloogia ja tootmise olemasolu. Teeme nii, et Euroopa oleks tulevik, mitte Hiina ning, et meist saaks tugeva majandusega, lisandväärtust loov Euroopa, mitte teistest sõltuv nõrk ja vaene ääremaa.”