Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kõrge elektrihind – taas valdkond, kus süüdi on kõik teised, alustades “külmast” ilmast

-
29.11.2021
Prantslaste tekitatud segadus põlevkivi- ja kivisöetehnoloogia vahel muutus Delfis Vene provokatsiooniks. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Eesti Energia selgitab kõrget elektrihinda sellisel moel, nagu poleks Eestis ja Euroopas kunagi külma talve olnud ja meie mõned külmakraadid oleks enneolematu kliimanihe.

Eesti Energia sõnul pole rekordeid purustavad elektrihinnad börsil praegu kuidagi Eesti eripära, vaid on väga kõrgel tasemel kogu Euroopas, kuna muu hulgas jaheda ilma tõttu on kasvanud nõudlus.

“Põhjamaades on krõbedad miinuskraadid ning ka Kesk-Euroopa põhjaosas kõigub temperatuur nulli ja paari soojapügala vahel. Nord Pooli andmetest on näha, et tarbimine on eelmise aasta tasemega võrreldes praegu sõltuvalt piirkonnast kuni 10 protsenti kõrgem,” ütles Eesti Energia pressiesindaja Priit Luts BNS-ile.

Eestis on külmi talvesid ennegi olnud, eelminegi oli praegusega samaväärne, kuid millegipärast on see katastroofiks kujunenud just tänavu. Põhjuseks on aga see, millest keegi rääkida ei soovi – hüsteerilised kliimameetmed, kus kõik “paha” lülitatakse välja veel enne, kui normaalne ja taskukohane alternatiiv on olemas, ja sellest tekibki laastav hinnatõus kogu Euroopas. Seal on ju samuti söel põhinev energeetika hävitatud juba enne uute võimsuste töölehakkamist.

Eesti Energia annab Lutsu sõnul Narva soojuselektrijaamadest praegu ligikaudu 1000 megavatti võimsust turule, lisaks toodavad Eestis elektrit veel tuuleelektrijaamad – ligikaudu 150 megavatti – ja koostootmisjaamad. Eleringi andmeil ulatus esmaspäeva ennelõunal Eesti tegelik elektritarbimine üle 1400 megavatt-tunni.

“Ainus pikaajaline rohi kõrgete elektrihindade vastu on uute taastuvenergia tootmisvõimsuste kiirem turuletulek kogu regioonis,” nentis Luts.

Nagu näha, pole tuulikutelt, võrreldes seda Ida-Virumaa põlevkivienergeetikaga, niipea suuremat võimekust oodata, ja seegi sõltub siis tuule olemasolust.

Nord Pool Eesti hinnapiirkonnas tõusis elektri esmaspäevane börsihind pühapäevaga võrreldes 40,3 protsenti 263,96 euroni, mis on teist päeva järjest uus elektri hinnaajaloo rekord. Päev varem ulatus hind 188,09 euroni megavatt-tunni kohta.

Elektri börsihind on sel sügisel teinud mitmeid hinnarekordeid. Eelmine rekord pärines 7. oktoobrist, mil hind oli 178,4 eurot. Oktoobri keskmiseks hinnaks kujunes 105,61 eurot, mida on 2,8 korda enam kui aasta varem, mil kuu keskmine börsihind oli 37,62 eurot. (BNS-UU)