Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Litgridi juht: Elering ei taha kiiresti Vene elektrivõrgust lahkuda

12.07.2023
Elektriliinid

Leedu elektri põhivõrku haldava Litgridi juhatuse esimees Rokas Masiulis ütles teisipäeval, et Eleringi juhid ei taha kiiresti Vene elektrivõrgust lahkuda, vaid teevad kõik, et seda edasi lükata, kirjutab Postimees.

“Leedu jaoks on tähtis vähendada sõltuvust Venemaast. Elektriühenduse ja muude Vene sidemete läbilõikamine on meile väga tähtis. Me soovime igasugusest Vene mõjust vabaneda nii kiiresti kui võimalik, eriti arvestades seda, mis toimub praegu Ukrainas. Me usume, et pole õige lõigata kasu Venemaa elektrivõrguga ühendusest olemisest, seepärast tahame Vene võrgust kiiresti lahkuda,” rääkis Masiulis lehele.

Kolm Balti riiki leppisid 2019. aastal kokku, et lahkuvad Vene elektrivõrgust 2026. aastal. Nüüd aga soovib Leedu seda teha juba järgmisel, 2024. aastal, kuid Eesti pole nõus. Eleringi juht Kalle Kiik ütles eelmisel nädalal Postimehele, et Eesti on valmis lahkuma Vene elektrivõrgust aasta varem – 2025. aasta algul.

“Kahjuks on Balti riigid ühte nööri pidi seotud, see on põhjus, miks Eesti kolleegide käitumine meid ärritab. Ilma Eestita ei saa me oma elektrivõrku Mandri-Euroopaga sünkroniseerida, sest peame seda tegema kõik kolm koos. Ükskõik mida Eesti otsustab, Leedu on sellega seotud,” nentis Litgridi juht.

Masiulis lisas, et Venemaa elektrivõrgust lahtiühendamise otsus tuleb teha augustis. Nimelt on Balti riigid sõlminud BRELL ehk Valgevene, Venemaa, Eesti, Läti, Leedu elektrivõrgu sünkroniseerimise lepingu. See leping uueneb iga aasta veebruaris. “Kui tahame juriidiliselt õigesti lepingust taganeda, siis tuleb sellest teatada pool aastat ette. Enne 7. augustit tuleb teatada, et lepingut enam ei pikenda, sel juhul on võimalik tuleva aasta veebruaris seaduslikult leping üles öelda,” selgitas Litgridi juhatuse esimees.

Eesti, Läti, Leedu ja Poola ametnikud kohtuvad sel neljapäeval Brüsselis, et Euroopa Komisjoni vahendusel leida lahendus elektrivõrgu sünkroniseerimise konfliktile.

 

BNS