Martin Helme: et Eestil läheks hästi, peab Eesti Energia olema edukas

Rubriik Majandus On

Rahandusminister Martin Helme esines täna Lääne-Virumaal toimunud Eesti Energia ASi suveakadeemial ettekandega, kus tutvustas riigi kui omaniku ootusi riigiettevõttele järgmisteks aastateks.

Minister ütles ootusi tutvustades, et tänane valitsus peab ülioluliseks energiajulgeolekut ning Eesti Energial on siin keskne roll. Läbi osaluse saab riik tagada omamaise elektritootmise mahus, mis tagab vähemalt keskmise tarbimise, samuti saab nii kaasa rääkida ja suunata energeetikasektori arengut, mis läbi arengukavade ja õigusaktide ei pruugi olla sama tõhus.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Eesti riik omab osalust Eesti Energias, sest energiamajandus on Eesti heaolu üks olulisi tagajaid, panustades majanduskeskkonna ja konkurentsivõime parandamisse,“ ütles minister Helme. „Oluline on hoolitseda energiasektori pikaajalise elujõulisuse eest, et energiavarustus oleks tagatud heal tasemel ka aastate pärast.“

Strateegiliste eesmärkide saavutamiseks on elektri tootmises oluline olla konkurentsivõimeline ja mitmekesise elektritootmisportfelliga, mis võimaldab edukat tegutsemist elektri tootja, müüjana ning eksportöörina. „Selleks, et olla pikaajaliselt konkurentsivõimeline energia tootjana ning samal ajal vähendada keskkonnakoormust, on vältimatu moderniseerida põlevkivienergia tootmist, samuti mitmekesistada tootmisportfelli ning suurendada taastuvenergeetika võimsusi,“ rõhutas Helme.

Samuti on riigi jaoks kriitilise tähtsusega, et vähemalt 2023. aastani oleks tagatud Eesti-sisene juhitav elektritootmisvõimekus 1000 MW ulatuses, et katta Eesti keskmist elektritarbimist.

„Kõige selle juures ei tohi unustada, et Eesti Energia on äriühing, mis peab omanikule andma kasumit. Riik peab oma äriühingutelt nõudma eeskujulikku ärikultuuri, efektiivset ning hästi toimiv ärimudelit ning Eesti Energia puhul tähendab see, et kõik tema tegevusvaldkonnad on iseseisvalt samuti kasumis,“ lisas minister.

Minister Helme nimetas, et riigil on plaan viia lähiaastatel läbi Enefit Green aktsiate avalik pakkumine ning börsil noteerimine.

Minister kinnitas, et praegune valitsus ei pea mõistlikuks põlevkivi kaevandamisest ning põlevkivienergeetikast väljumist, vaid eesmärk peaks olema innovaatiliste lahenduste abil selle olulise majandusharu viimine vastavusse tänapäevaste ootustega keskkonnasäästlikkuse vallas.

Üldised ootused Eesti Energiale on: kasvatada ettevõtte väärtust ja teenida stabiilset dividenditulu; energiajulgeolekusse panustamine;  vastutustundliku ettevõtluse põhimõtete järgimine, sh keskkonnamõju minimeerimine ja loodusressursside säästev kasutus; energiasektori moderniseerimine ning majanduslik jätkusuutlikkus riigi energia- ja kliimapoliitika elluviimiseks; panustada Ida-Virumaa arengusse; panustada valdkondlikku teadus- ja arendustegevusse ning teha rahvusvahelist koostööd.

Allikas: rahandusministeerium

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused