Martin Helme tuletas Swedbanki juhtidele meelde, et rahapesu uurimises tuleb teha Eestiga koostööd

Majandus,
- Updated
Swedbank

Kuigi uus valitsus viskab selle teema nurka, tegeleb senine rahandusminister Martin Helme päriselt rahapesu uurimisega ega kohku tagasi selle eest, et ka Rootsi panku survestada. Helme saatis eelmisel nädalal Swedbanki grupi nõukogu esimehele Göran Perssonile kirja, milles nõuab, et pank esitaks kirjaliku kinnituse Louis Freeh’ga koostöö tegemise kohta.

Helme kirjutab endisele Rootsi peaministrile Perssonile adresseeritud kirjas, et Louis Freeh’ uurimiskomisjon kutsus mitu endist Swedbanki töötajat Eestisse panga tegevuse kohta ütlusi andma. Küsimus puudutab Swedbanki rahapesu uurimist.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Algselt olid endised töötajad kohtumisega nõus, kuid tühistasid selle. Helme märgib kirjas, et töötajad tühistasid kohtumised Swedbanki soovil. Helme sõnul on Swedbanki juhid üritanud nende toimumist takistada. Helme toonitab, et Swebank on lubanud rahapesu uurimisel teha täielikku koostööd.

„Algul endised töötajad nõustusid intervjuudega, ent osa neist tühistas kohtumised vahetult enne toimumist. Hiljem avastasime, et Swedbankiga seotud juristid võtsid osade nendega ühendust ning julgustasid kohtumistest ära ütlema,” kirjutas Helme. „Veelgi enam, me oleme aru saanud, et üks Swedbanki juhtivtöötajaid informeeris sellest Eesti riigiprokuratuuri ja võimalik et üritas takistada intervjuude toimumist.“

Helme lisas, et osana sellest täielikust ja ammendavast koostööst nõuame, et Swedbank teataks koheselt oma endistele töötajatele, et pank ei takista nende intervjuusid FSS-iga ja nõudis sellekohast kirjalikku tõendit.

„Me jätame endale kõik õigused sunni kohaldamiseks,” kirjutas Helme.

Panga president ning juhatuse esimees Jens Henriksson. Vastas, et pank on juba asunud puudusi rahapesu tõkestamisel parandama ja annab kõikidest sellistest tegevustest läbipaistvalt teada.

Ta lisas, et Swedbank teeb täiel määral koostööd järelevalveorganitega ning prokuratuuri ja uurimisasutuste menetlustega eri riikides, mille seas on ka Eesti.

Helme palkas Louis Freeh’ büroo eelmisel suvel. Freeh’ eesmärk oli muuhulgas jõuda selgusele, kes Eesti rahapesuskandaalide eest vastutab ning seejärel tuua Skandinaavia pankadelt ameeriklaste abiga Eestile kahjutasu.

Juba varasemalt käivad riigiprokuratuuris eraldi kriminaalmenetlused nii Danske Banki kui Swedbanki rahapesuasjades.

Võimalikku uut valitsuskoalitsiooni kokku panevad Kaja Kallas ja Mailis Reps teatasid, et nad tegutsevad selle nimel, et Freeh’ga lepe lõpetada.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused