Martin Helme uuest rahapesuskandaalist seoses SEB-iga: võitleme kompromissitult Eesti majandusruumi puhastamise eest rahapesust!

Rubriik Majandus On
- Updated
©UU
Rahandusminister Martin Helme.

Rahandusminister Martin Helme sõnul suhtub SEB-i panga peakorter ja Rootsi meedia rahapesukahtlusesse nagu Baltikumi probleemi, kuid tema sõnul saab ühe selgemaks, et tegu on Põhjamaade pankade käitumismustriga.

Uued Uudised avaldab Martin Helme kommentaari täismahus:

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Täna lisandus rahapesuskandaali ka seni teemast puutumata olnud SEB. Panga peakorter ja Rootsi meedia suhtuvad asja sarnaselt nagu varasemalt, et tegu on Baltikumi probleemiga. Ei ole, üha selgemaks saab, et tegu on siiski Põhjamaade pankade käitumismustriga teatud ajaperioodil, mis lasi tekkida olukorral, kus peamiselt Venemaa mitteresidentide osakaal pankade tegevustes muutus väga suureks ning selle suure mahu sees oli väga palju selliseid kliente ja ülekandeid, mis ei vastanud rahapesuriskide kontrolli standarditele.

Seoses SEB uudisega tuleks mõned asjad üle korrata. Esiteks, rahapesuvastane võitlus on selle valitsuse ja minu kui rahandusministri üks kõige olulisemaid prioriteete. Teeme selleks nii rahvusvahelist koostööd ning liigume edasi siseriiklike uurimistega, samuti oleme käivitanud protsessi seadusemuudatusteks, et karmistada karistusi ning tugevdada järelvalvet.

Teiseks, reeglina räägime rikkumistest, mis on toimunud minevikus ja hakanud nüüd välja tulema. Rahapesurisk Eesti panganduses tänasel päeval on oluliselt madalam, kui veel mõned aastad tagasi. Oleme selle saavutamiseks ka kõvasti pingutanud, tugevdanud tööjõuressursiga Finantsinspektsiooni ja Rahapesu andmebürood. Oleme kõvasti panustanud andmeanalüüsi võimekuse parandamisse.

Kolmandaks, me räägime siiski mitte niivõrd Eesti pankadest, vaid Põhjamaade pankadest. Pankade juhtimine ja põhimõttelised otsused äristrateegia kohta langetati ikka peakorterites, mitte kohapeal. Kannatajaks oleme aga meie. Rahapesuskandaalid on häirinud siinset normaalset panganduse toimimist, reaalselt kahjustanud Eesti majanduskeskkonda, meie mainet maailmas ning krediidi hinda ja kättesaadavust. Samas tuleb üle korrata, et me oleme igal juhul huvitatud oma pangandusturu stabiilsusest ja teeme kõik endast oleneva, et suurt turuosa omavad Põhjamaade pangad jätkaks oma tegevust Eestis.

On üsna selge, et halbu uudiseid tuleb veel ning pea liiva alla peitmine ja teemast mitte rääkimine ei ole mõeldav. Selleks tuleb valmis olla. Meie reaktsioon sellele on: võitleme kompromissitult Eesti majandusruumi puhastamise eest rahapesust ning meie tegevusel on juba tulemusi. Üks tulemustest muide ongi see, et asju ei lükata vaiba alla.

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused