Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mitmel rindel käiv võitlus võõrtöölistega seotud riskidega annab tulemusi

-
11.05.2020
Arvuliselt enim töökohti on vähenenud ehitussektori..

Maksu- ja tolliameti ülevaade välistööjõust ja ja järelvalvelisest tegevusest näitab selgelt, et ponnistused kannavad vilja.

Politsei- ja Piirivalveametis (PPA) andmetel kehtis tänavu esimese kvartali lõpu seisuga Eestis 18 782 välismaalase lühiajalise töötamise registreeringut ja 15 500 töötaja puhul rakendus välismaalase seaduse sätestatud palgakriteeriumi täitmise nõue.

Maksu- ja tolliameti riskianalüüsi kohaselt on võimalik välismaalaste töötamisega seotud maksuriskiga 9 000 erinevat töötajat (58% isikutest, kellele rakendub palgakriteeriumi täitmise nõue).

Eelneva kvartaliga võrreldes on riskiga töötajate arv langenud 1 300 isiku võrra ning riskiga töötajate osakaal langenud 7% võrra.

Välismaalase lühiajalise töötamise registreeringu palgakriteeriumi täitmise analüüsi tulemusel on esimese kvartali lõpu seisuga potentsiaalne maksukahju 17 miljonit eurot.

Tööinspektsiooni andmetel oli Eestis 27. aprilli seisuga 809 välisriigist lähetatud töötajat. Seda on ca 445 isiku võrra vähem kui eelmisel aastal samal ajal, kuid 300 isiku võrra rohkem kui 2018. aastal.

Lähetusteatiste arv on vähenenud juba 2020. aasta algusest ning näitab vastupidist trendi 2019. aastale. Üheks põhjuseks saab tuua COVID-19 viirust, mistõttu ka lähetatud välismaalaste arv on märkimisväärselt vähenenud.

Arvuliselt enim töökohti on vähenenud ehitussektoris (65%) ning finants- ja kindlustustegevuses (55%). Teisalt on suurenenud elektrienergia tegevusalas lähetatud töötajate arv, kuid see on tingitud peamiselt ühe suure energiaettevõtte tippspetsialistide värbamise tõttu. 2020. aasta esimese nelja kuu jooksul on MTA lõpetanud 319 tööjõumaksudega seotud kontrollimenetlust. Enim viidi kontrolle läbi ehitus- (106), hulgi- ja jaekaubandus- (38), veondus-ja laondus- (27) ning haldus- ja abitegevus- (26) sektori ettevõtete hulgas. Personaalseid nõustamisvestlusi ettevõtete juhatuse liikmetega on viidud läbi 344 korral. Kokku on määratud juurde makse 5,25 miljoni euro ulatuses.

MTA on 2020. aasta esimese nelja kuu jooksul järelevalve raames tegelenud 40 ettevõttega, kus on esinenud välismaalaste töötamisega seotud maksurisk ja määranud neile ettevõtetele kontrollide tulemusena juurde täiendavalt makse 605 000 eurot.

UU