Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Põlevkiviõlitööstuse sulgemine jätaks Eesti majandusse tohutu augu

-
26.04.2021
Tööstusel on rasked ajad
© UU

Põlevkivitööstus on Eesti keemiatööstuse lipulaev ning kui see hävitada, siis kahaneb üks kõrgeima lisandväärtusega tööstussektoreid Eestis pea olematuks.

Avalikus arutelus jääb sageli mulje, et põlevkivitööstus on mingi vana aja jäänuk, mille sulgemine on asjade loomulik käik. Kuid põlevkiviõli tootmise tehnoloogiasse, mille ajalugu ulatub küll juba 1924. aastasse, on suurimad investeeringud moodsateks tootmisviisideks tehtud alles viimase kümne aasta jooksul ja tegemist on äärmiselt suure lisandväärtusega kohaliku kõrgtehnoloogilise tööstusharuga, kirjutab Delfi Ärileht.

KPMG nõustamisteenuste juht Hanno Lindpere, toob välja, et keemiatööstus on maailmas üks kõige suurema lisandväärtusega tööstusharusid. Sellel põhineb näiteks kogu Saksamaa rikkus. Põlevkivitööstus on Eesti keemiatööstuse lipulaev ja kui see hävitada, siis kahaneb sektor pea olematuks. Lisaks on tegemist eestlaste endi välja töötatud tehnoloogiaga, mis on maailmas täielikus tipus.

„Selle valdkonna, aga ka laiemalt tööstuse investeeringud on väga pika vinnaga. Sektor on teinud Eestis siia kõige suuremad investeeringud sisuliselt viimase 10–15 aasta jooksul. Selleks et investeeringutega mindaks edasi üha kõrgema lisandväärtusega toodete suunas, on vaja stabiilset investeerimiskeskkonda ja teadmist, et tegutseda saab kümnendeid, mitte et kõik võib muutuda paari aasta jooksul,“ selgitas Lindpere.

Majanduslikus mõttes seisneb põlevkiviõlitööstuse erakordsus selles, et meie käes on kogu tootmistsükkel alates maavarast endast ja peaaegu kogu väärtus jääb Eestisse.

KPMG-l valmis eelmise aasta novembris põlevkiviõlitööstuse sotsiaalmajanduslik mõjuanalüüs, millest selgus, et aastatel 2020–2040 toodaks tööstus rahvuslikku rikkust koguni 8,2 miljardit eurot.

2019. aasta andmete kohaselt on põlevkiviõlisektoriga seotud ligikaudu 3000 otsest ning kuni 11 575 kaudset töökohta. Sealjuures on tegemist kõrgepalgaliste töökohtadega.

Põlevkiviõli moodustab Eesti ekspordist umbes 3 protsenti, sealjuures on aastatel 2014–2019 põlevkiviõli eksport mahult suurenenud suisa 57 protsendi võrra.