Põlevkiviõlitööstuse sulgemine jätaks Eesti majandusse tohutu augu

Rubriik Majandus On
©UU
Ida-Virumaa vajab Martin Helme pragmaatilisust, mitte Kaja Kallase suuri, ent sisutühje sõnu.

Põlevkivitööstus on Eesti keemiatööstuse lipulaev ning kui see hävitada, siis kahaneb üks kõrgeima lisandväärtusega tööstussektoreid Eestis pea olematuks.

Avalikus arutelus jääb sageli mulje, et põlevkivitööstus on mingi vana aja jäänuk, mille sulgemine on asjade loomulik käik. Kuid põlevkiviõli tootmise tehnoloogiasse, mille ajalugu ulatub küll juba 1924. aastasse, on suurimad investeeringud moodsateks tootmisviisideks tehtud alles viimase kümne aasta jooksul ja tegemist on äärmiselt suure lisandväärtusega kohaliku kõrgtehnoloogilise tööstusharuga, kirjutab Delfi Ärileht.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

KPMG nõustamisteenuste juht Hanno Lindpere, toob välja, et keemiatööstus on maailmas üks kõige suurema lisandväärtusega tööstusharusid. Sellel põhineb näiteks kogu Saksamaa rikkus. Põlevkivitööstus on Eesti keemiatööstuse lipulaev ja kui see hävitada, siis kahaneb sektor pea olematuks. Lisaks on tegemist eestlaste endi välja töötatud tehnoloogiaga, mis on maailmas täielikus tipus.

„Selle valdkonna, aga ka laiemalt tööstuse investeeringud on väga pika vinnaga. Sektor on teinud Eestis siia kõige suuremad investeeringud sisuliselt viimase 10–15 aasta jooksul. Selleks et investeeringutega mindaks edasi üha kõrgema lisandväärtusega toodete suunas, on vaja stabiilset investeerimiskeskkonda ja teadmist, et tegutseda saab kümnendeid, mitte et kõik võib muutuda paari aasta jooksul,“ selgitas Lindpere.

Majanduslikus mõttes seisneb põlevkiviõlitööstuse erakordsus selles, et meie käes on kogu tootmistsükkel alates maavarast endast ja peaaegu kogu väärtus jääb Eestisse.

KPMG-l valmis eelmise aasta novembris põlevkiviõlitööstuse sotsiaalmajanduslik mõjuanalüüs, millest selgus, et aastatel 2020–2040 toodaks tööstus rahvuslikku rikkust koguni 8,2 miljardit eurot.

2019. aasta andmete kohaselt on põlevkiviõlisektoriga seotud ligikaudu 3000 otsest ning kuni 11 575 kaudset töökohta. Sealjuures on tegemist kõrgepalgaliste töökohtadega.

Põlevkiviõli moodustab Eesti ekspordist umbes 3 protsenti, sealjuures on aastatel 2014–2019 põlevkiviõli eksport mahult suurenenud suisa 57 protsendi võrra.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused