Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Soomlased tõendavad: Ratase valitsus jättis Eesti ilma Soome vodkaturistide rahast

-
11.06.2018
Alkohol on tervistkahjustav toode, kuid temaga läbimõtlematult võitlemine hoopis lisab probleeme.
© Postimees/Scanpix

Jüri Ratase valitsuse ja sotsist ministri Jevgeni Ossinovski algatatud alkoholipoliitika jättis Eesti ilma ka suurest hulgast Soome rahast, selgub nüüd ka soomlaste hinnangust.

Soome terviseameti (THL) hinnangul on soomlaste poolt Eestist kaasa võetud alkoholi kogus langenud aastaga 23,1 protsenti, kirjutab Soome rahvusringhäälingu uudisteportaal Yle.

Terviseinstituudi teaduri Thomas Karlssoni hinnangul oli Eestist toodud alkoholi koguste languse taga alkoholiaktsiisi tõstmine Eestis, vahendab BNS.

THL-i teatel toimus kaasavõetud koguste langus kõikides alkohoolsete jookide kategooriates, aga peamiselt langesid õlle, kangestatud veinide ja segatud alkohoolsete jookide kogused. Absoluutarvudes langes soomlaste Eestist kaasa võetud alkoholi kogus perioodil möödunud aasta mai kuni selle aasta aprill 8,3 miljonilt liitrilt absoluutalkoholilt 6,4 miljonile liitrile.

Kahtlemata tuleb Eesti rahaliste kadude juurde lisada ka see tulu, mis jäi saamata alkoholi järele tulnud soomlastelt, mille nad kulutasid reisi sees ostetud muude kaupade, samuti ka näiteks spaade, baaride ja majutusasutuste teenuste peale.

“Enamik turiste Tallinnas on nüüd hiinlased, soomlasi enam väga ei kohta,” rääkis Martin Helme saates “Räägime asjast”. Tema hinnangul ei teeni Eesti paar tundi siin viibivatelt kruiisituristidelt mingilgi määral nii palju, kui lisaks alkoholile ka kõiki teisi siinseid teenuseid tarbinud soomlastelt. Mart Helme sõnul on turism nagu tagurpidi eksport, sest turist tarbib siin väärindatud toodet, makstes selle eest rohkem kui kohalik, ja mis tähtsam, ta toob siia teise riigi raha.

Ei peaminister Jüri Ratas ega keegi asjaosalistest pole kunagi tunnistanud, et alkoholipoliitikas tehti suuri vigu. Jevgeni Ossinovski pole samas ka aru saanud, et administratiivsete meetmete ehk keeldudega alkoholismi väljajuurimine lõppes õnnetult nii 1930. aastates Ameerikas, kus see sünnitas organiseeritud kuritegevuse, kui ka Nõukogude Liidus, kus alkoholist saadava tulu ärakukkumine oli üheks impeeriumi kokkukukkumise põhjuseks. Loodetavasti toob see Eestis kaasa sotside ja teiste kartellierakondade poliitilise hävingu.

Kahjuks ei toonud Ossinovski algatus kaasa isegi joomise vähenemist Eestis, vaid pigem vastupidi – kord koju toodud kärakas ongi ärajoomiseks. Seda enam, et valitsuse kogu poliitika on halvendanud inimeste üldist heaolu ja see pigem ajabki hundijalaveega sõbrustama.