Ülipositiivne hinnang Milremi veerandosaluse müümisele näib varjavat kodumaise kaitsetööstuse vaikse kadumise kurba fakti

Majandus,
©Scanpix
Eesti kaitsetööstuse kohale tõuseb Saksa lipp. Pilt on illustratiivne.

Üks uue nädala uudiseid ütleb, et Saksa ettevõte Krauss-Maffei Wegmann ostab Milrem Roboticsist veerandi – ja selle sõnumi juures paistab silma püüdlik kasutegurite väljatoomine.

Milrem Roboticsi juhatuse esimees ja asutaja Kuldar Väärsi sõnul tugevdab KMW oskusteabe kaasamine ettevõtte võimekust toetada erinevate kaitsevägede vajadusi Eestis ja mujal maailmas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Meie eesmärk on üheskoos kujundada Milremist Euroopa militaarrobootika kompetentsikeskus, mis loob innovatsiooni mehitamata süsteemide ja robootika alal nii Eestis kui kogu Euroopas,” ütles Väärsi pressiteates.

Ta lisas, et see on esimene nii kõrgel tasemel investeering ja strateegiline koostöö Eesti kaitsetööstusettevõttega, mis tugevdab sektorit üle Euroopa.

Eesti Kaitsetööstuse Liidu (EKTL) tegevjuhi Tarmo Ränisoo sõnul annab sakslaste suurinvesteering Milrem Roboticsisse Eesti kaitsetööstusele parema juurdepääsu rahvusvahelisele kaitsetööstuse turule.

“Tegemist on järgmise märgilise sammuga Eesti kaitsetööstusele, mis vaieldamatult omab palju laiemat mõju kogu sektorile. Eesti kaitsetööstuse integreerimine ja meie ettevõtete muutumine orgaaniliseks osaks Euroopa kaitsetööstuse ökosüsteemist on olnud EKTL-i visioon algusest peale,” ütles Ränisoo pressiteate vahendusel.

“Sellest sammust ei võida mitte ainult Milrem, vaid kogu kodumine kaitsetööstus. Läbi Milremi tekib ka paljudel teistel liidu ettevõtetel senisest parem juurdepääs rahvusvahelisele kaitsetööstuse turule ja klientidele nagu seda juba ilmekalt on demonstreerinud Euroopa kaitsetööstuse arendamise programmi raames käivitatud maismaa robootika arendusprogramm iMUGS,” märkis Ränisoo.

Kogu see jutt on tõenäoliselt õige, kuid siiski tundub, et ülipositiivsus varjab silmnähtavat fakti, et Eesti kaotab puhtalt kodumaise kaitsetööstuse ning annab osa selle võimekusest ja otsustusõigustest ära sakslastele. Üks ettevõte pole taas puhtalt kodumaine. Raha tuleb juurde, aga ise pole enam ainsad peremehed.

Väidab ju uudis, et “Tehingu maksumust osapooled ei avalikusta. Pärast tehingu lõpule viimist kuulub 53,8 protsenti Milrem Roboticsi osalusest Sinrob OÜ-le ehk Kuldar Väärsile, 24,9 protsenti Krauss-Maffei Wegmann GmbH & Co-le ning 21,3 protsenti Eesti investoritele ja Milrem Roboticsi töötajatele, teatas ettevõte.”

Kui sakslased on oma osalusega sees, siis hakkab veerand Milremi edasisest suunitlusest olema Saksamaa-keskne – see aga on riik, mis isegi Euroopa Liidu siseselt arvestab ennekõike oma huvidega ning lüpsab edukalt võlgades Lõuna-Euroopa riike. Saksamaal on tugevasti puudu ka isiklikust kaitsetahtest. Milremi edukus kaitsetööstusettevõttena võib nii minna rohkem rahvusvahelist ärirada pidi ja vähem hakata Eestile endale kasu andma.

Integreerumine Euroopa kaitsetööstusesse on ehk isegi tervitatav, aga tundub, et üht kodumaist edukat ettevõtet hakkab väliskapital vaikselt ära nosima, seda kõike aga varjatakse ülikõrge positiivsusnoodiga.

Milrem Robotics on 2013. aastal loodud Eesti ettevõte, mis on peamiselt robootika ning autonoomsete süsteemide arendaja, lisaks sõidukitele pakub firma ka süsteemiintegratsiooni.

Milrem Roboticsi peamised tooted on THeMIS UGV, intelligentsete funktsioonide komplekt MIFIK, Multiscope UGV, Type-X robotlahingusõiduk. Ettevõtte pakkub integreeritud terviklahendusi robootika valdkonnas. (BNS-UU)

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused