Uued Uudised

Majandusdotsent Endel Oja: „Langetame makse ja riigi ülalpidamise kulusid”

Mitmekülgne majandusmees Endel Oja on inimene, kelle juhtimisel töötati välja EKRE majandusprogramm, mis elluviimisel lükkab Eesti majandusele sisse hoopis kiirema hoo. Oja sõnul iseloomustavad seda programmi nii ambitsioonikus kui ka tasakaalukus.

Endel Oja on majandusteaduste kandidaat ja juhtimisteaduste dotsent. Ta on kuulunud selliste suurte ettevõtete nõukogudesse nagu Tallinna Lennujaam, Saku Õlletehas, Kondiitritoodete vabrik Kalev, Haapsalu Tarbijate Ühistu. Samuti on ta kuulunud rootslastele kuuluvate ettevõtete Skankristall ja Mainor Balti Grupp juhatustesse.

Millise kogemuse see kõik teile andnud on?

Juhtimiskogemuse saab inimene tõepoolest siis, kui ta on töötanud juhina mitmes erinevas ettevõttes, nagu minul on õnnestunud teha.

Suurte ettevõtete juhtimises osalemine õpetas mind eristama olulist ebaolulisest, püstitama eesmärke ja juhtima kollektiivi nende eesmärkide saavutamiseks. Et juhi töö on üldjuhul stressirohke, õpetas see ka stressitaluvust ja suhtlemist väga erinevate inimestega.

Lisaks tuli õppida valdama ettevõtte spetsiifikat, et osata õigesti hinnata selle strateegiat ja äriplaane.

Te juhtisite EKRE majandusprogrammi toimkonda. Palun tooge välja kõige olulisem, mida te peate tähtsaks Eesti majanduse arengus.

Meie majandusprogrammi põhisuunaks Eesti majanduse arendamisel on inimeste toimetuleku igakülgne parandamine maksude langetamise ja riigi kulude optimeerimise kaudu. See omakorda nõuab ettevõtlusele soodsate tingimuste loomist.

EKRE majandusprogramm on ambitsioonikas, tegime kokku 54 ettepanekut. Programm on tasakaalukas, sest programmi elluviimine ei vii riigieelarvet miinusesse, vaid hoopis suurendab seda. Tegemist on pika plaaniga, sest meetmed on kavandatud vähemalt viiele aastale. Investeerimisprogramm aga viiakse ellu 8-12 aasta jooksul.

Millised on seal need hoovad, mis aitavad töövõtjaid, millised ettevõtjaid?

EKRE majandusprogramm koosneb neljast osast: ettevõtjapakett, kodanikupakett, riigireformi pakett ja investeeringute programm, mis koostoimes tagavad meie kõigi heaolu tõusu.

Olulisemate punktidena võiks nimetada maksude – eelkõige käibemaksu ja aktsiiside – alandamist, riigi juhtimise odavdamist koos bürokraatia vähendamisega, ettevõtluskonto oluliselt laiemat rakendamisvõimalust võrreldes praegu väljapakutuga.

Samuti pakume ettevõtete sõiduautodele ühtset ja lihtsat automaksu praeguse keeruka süsteemi asemel, piirangute panemist tööjõumaksudele nii alt kui ülalt ning haigekassa reformi selliselt, et kogu seal olev raha kasutataks raviotstarbel. Viime haigekassa investeeringud üle üldisesse riiklikku investeerimisprogrammi, mida finantseerime pikaajalise laenuga 40 aastat.

Lõpetame kohe ka riigile kahjuliku Rail Balticu projekti, mis realiseerumisel ähvardab viia maksumaksja taskust vähemalt 700 miljonit eurot. See on üks täiendav ressurss, millega on võimalik katta rahva heaolule suunatud kulusid, sealhulgas maksusoodustusi noortele peredele ja pensionitõusu.

Lõpetame ka pensionide maksustamise.

Mis on meie majanduse praegused nõrkused?

Meie majanduse peamisteks nõrkusteks on ülebürokratiseeritus, e-riigi toppama jäämine ja ettevõtluse ülemaksustamine. Samuti Euroopa Liidust tulevate käskude ja nõuete kriitikavaba täitmine.

Majandusprogrammist on näha, et EKRE pole enam n-ö kahe-kolme teema partei.

EKRE majandusprogrammi toimkond koosseisus 15 inimest tegi 2018. aasta jooksul selle programmi väljatöötamiseks ligi tuhat inimtundi tööd, kaasatud olid seejuures väga erinevate ettevõtete esindajad.

EKRE esitas oma majandusprogrammi üldsusele tutvumiseks teistest varem ja täna võime tõdeda, et nii ambitsioonikat ja sisulist programmi ei ole teistel erakondadel vastu pakkuda.

Eks seepärast ongi siin-seal välja tuldud kriitikaga – seda ikka selleks, et juhtida tähelepanu kõrvale oma programmide nõrkustelt. Kritiseerijad kas ei ole meie majandusprogrammi tervikuna lugenud või teevad lihtsalt näo, et nad seda ei mõista. Konkurentidelt ei maksagi kiitust oodata.

Arvamus, nagu oleks EKRE n-ö kahe-kolme teema partei, on oponentide poolne abitu sildistamine, millel ei ole tänase reaalsusega mingit pistmist.

 

Exit mobile version