Keskkriminaalpolitsei pidas kinni kaks Talleggi ja Rakvere lihakombinaadi omanikfirma HKScan Baltikumi juhtkonna endist liiget – majandusminister Kadri Simsoni elukaaslase Teet Soormi ja HKScanile kuuluva Rakvere Farmide juhatuse endise liikme Mati Tuvi, keda on alust kahtlustada suures ulatuses omastamises ja rahapesus.
Lisaks peeti sama kriminaalmenetluse raames kinni veel üks inimene, keda on alust kahtlustada Soormi ja Tuvi kuritegudele kaasa aitamises, teatas keskkriminaalpolitsei. Seni kogutud tõendite järgi on alus Soormi ja Tuvi kahtlustada ettevõttele kahjulike tehingute tegemise läbi usalduse kuritarvitamises ning kokku ligi pooleteise miljoni euro omastamises ning samas ulatuses rahapesus, ütles põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör Stella Veber.
“Esitatud kahtlustuste järgi omastasid Teet Soorm ja Mati Tuvi aastatel 2010-2016 AS Rakvere Farmide vara, kasutades selleks nendega seotud isikutele kuuluvate või nende kontrolli all olevate ettevõtetega sõlmitud lepinguid,” rääkis Veber.
“Samuti kasutati fiktiivseid arveid kuritegelikul teel saadud raha legaliseerimiseks. Lisaks sõlmisid Teet Soorm ja Mati Tuvi ettevõttele kahjulikke rendi- ja garantiilepinguid, millega võeti ettevõttele põhjendamatuid kohustusi summas üle 3 miljoni euro. Tänaseks on kriminaalmenetluses tsiviilhagi tagamiseks arestitud üle 1,3 miljoni euro väärtuses erinevat vara,” lisas Veber.
Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo menetlustalituse juhi Ülav Kalfi sõnul sai politsei avalduse võimalike rikkumiste kohta aktsiaseltsi esindajatelt, kes teostasid ettevõttes sisejuurdlust. “Ettevõtte normaalse toimimise huvides ning kahju tekkimise riskide vähendamiseks on tähtis, et igal ettevõttel oleksid välja töötatud järelevalvemehhanismid. Sellega saaks ettevõte ise rikkumisi ära hoida või need juba varakult tuvastada ning olukorda sekkuda,” märkis Kalfi.
“Kõnealune juhtum on hea näide sellest, kuidas ettevõte selgitab ise rikkumised välja, fikseerib need ning teeb koostööd politseiga. Tugev kontroll ettevõttes aitab kaasa selgitada välja omakasupüüdlikud töötajad ning vähendab võimalikke riske,” lisas Kalf. Tema sõnul võivad asutuse enda järelevalve käigus selguda probleemid, mis muidu ei pruugiks politsei vaatevälja jõuda.
Kolmapäeval teostati erinevates Eesti linnades kahtlustatavate elu- ja töökohtades läbiotsimisi.
Uurimist viib läbi keskkriminaalpolitsei ning seda juhib põhja ringkonnaprokuratuur.