Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme kordas Delfile varem öeldut: kui koalitsioon ei ole valmis kompromissideks, sh abieluvõrdsuse tühistamiseks, jätkub sügisel nende poolt obstruktsioon.
EKRE esitas juba kevadel sadu arupärimisi ning eelnõusid, millega sügisel Riigikogus tegeleda, niisama lihtsalt nad neid tagasi võtta ei plaani.
„Lauri Hussar avaldas kusagil arvamust, et ta püüab veel kord fraktsioonidelt saada ettepanekuid, kuna eelmised ettepanekud teda ei rahuldanud. No tere talv! Ma soovitaks tal uuesti üle lugeda selle kirja, mille ma saatsin, ja lugeda mõttega,“ lausus Helme.
Seal oli kirjas konkreetne ettepanek – edasi saab minna siis, kui valitsus tühistab „homoseaduse“ ning paneb selle rahvahääletusele.
„Kui me räägime kompromissist, mis on nagu tõsine jutt, siis nemad peaksid piltlikult öeldes neli sammu tagasi astuma. Need asjad, mis kevadel usaldusega seoti, tuleb tühistada kas siis rahvahääletusega või kui me räägime maksuseadusest, siis muuta eelarve lugemise käigus. Ühelegi ettepanekule ei ole ju koalitsiooni poolt tulnud mitte mingisugust vastukaja, et kas nad on valmis arutama või kuidagigi valmis millestki rääkima. Selle asemel korrutatakse, et tehke teie nüüd järgmised järeleandmised – see nii ei käi,“ rääkis Helme Delfile.
Ta lisas Julius Caesari tsitaadi alea iacta est. Tagasipöördumist ei ole.
Helme sõnul lõhkus koalitsioon Eesti poliitika, demokraatia ja parlamendi. „Kui nad on selle ära lõhkunud, siis tulla nüüd kurva näoga ja öelda, et teeks selle kuidagi korda… aga ei saa enam korda teha! Eesti poliitika ongi pöördumatult hukka aetud,“ lausus Helme.
Helme meelest on Eestis üks suur ühispartei, millel on erinevad harud. Selle liikmed on „kommunistlikud liberaalid“, kelle maailmavaadetel erilist vahet ei ole. Helme sõnul on EKRE ainus, kes sinna ühisparteisse ei kuulu.
Lauri Hussar pani opositsioonierakondadele teisipäeval südamele, et parlamendi töökoormuse suurenemise tõttu võivad mitmed olulised küsimused jääda ilma õigeaegsest vastusest, mistõttu tuleks arupärimiste puhul vaadata ettepanekutele tõsiselt otsa.
Helme aga midagi tagasi võtta ei plaani. „Minu seisukoht on jätkuvalt: väga suur süü selles on Eesti 200-l, kelle poolt paika pandud spiiker Hussar ei saa üldse aru, mis on Riigikogu toimimise mehhanism, mis on Riigikogu roll,“ sõnas ta.
Hussariga ei ole Helme sõnul milleski mõtet kokku leppida. „Tegelikult me teame, et Hussar on Kaja Kallase hüpiknukk, tema iseseisvaid otsuseid ei langeta. See kehtib tegelikult kogu Eesti 200 kohta. Mulle oli see juba enne valimisi selge, et Eesti 200 on lihtsalt Reformierakonna abiratas,“ ütles Helme.
Mis puudutab automaksu, siis nagu Helme on varem maininud, tuleb korraldada aktsioone, sest parlamendis üksinda nad seda ära hoida ei suuda. „Siin on vaja ühiskonnal laiemalt ja kodanikel laiemalt mobiliseeruda ja mingite tegevustega avaldada valitsusele survet,“ märkis Helme.