Uued Uudised

Martin Helme: uue aasta riigieelarve on sotsialistlik ja majandust kägistav

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna Riigikogu fraktsiooni esimehe Martin Helme hinnangul on kolmapäeval esimesele lugemisele tulev riigeelarve helde ja sotsialistlik, kus kõik valdkonnad saavad raha majanduse kägistamise hinnaga.

“See eelarve kipub olema väga paksu riigi eelarve ja kõige rohkem Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nägu,” ütles Helme kolmapäeval BNS-ile. “See tähendab, et meil riik või valitsus jagab väga heldelt kõigile valdkondadele ja huvirühmadele, aga teeb seda Eesti majanduskasvu kägistamise hinnaga.”

Helme sõnul näitab eelarve, et “ainsana investeerib Eestis riik ise ja ta teeb seda, nagu riik ikka, kas väga kummaliste prioriteetidega, et mitte öelda raiskavalt või korruptiivselt”. “See niiöelda jõuluvana eelarve on saavutatud majanduse tapmise hinnaga,” sõnas Helme. “Need optimistlikud majanduskasvu prognoosid ei ole tõsiseltvõetavad.”

Helme sõnul plaanib konservatiivide fraktsioon esitada eelarvele kümneid muudatusettepanekuid. “Räägime kümnetest muudatusettepanekutest, praegu me küll obstruktsionismi ei plaani, aga me võime ka ühel hetkel ümber otsustada,” sõnas ta.

“Meid häirib, et eelarves pole põllumajandustoetuste üleminekutoetusi, ilmselt tahame me sinna raha ümber tõsta,” rääkis Helme. “Siis on meil ka riigikaitses mõningad asjad. Riigikaitses toimub küll kulutuste kasv, mis on õige ja hea, aga arvestades seda, et seisame sisuliselt silmitsi olukorraga, et Venemaa võib iga kell meile sisse sadada, võiks siin isegi asju teha kiiremini ja rohkem. Aga meie hinnangul kulutatakse riigikaitses raha valesti, see on täiesti selge. Meil on väga korralik riigikaitse eelarve, kus prioriteedid on täiesti paigast ära.”

Tuleva aasta riigieelarve maht kasvab käesoleva aasta eelarvega võrreldes 7,3 protsenti 9,57 miljardi euroni. Riigieelarve tulude pool on 9,43 miljardit eurot ning kulusid on eelarves kokku 9,57 miljardi euro eest. Struktuurselt on eelarve 0,2 protsendiga ülejäägis, nominaalne puudujääk on valitsussektori tasemel aga -0,6 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP).

BNS

Exit mobile version