Koroonaviiruse uus omikrontüvi on väga nakkav ja nõuab kiiret tegutsemist, ütlesid eile tööstusriikide ühenduse G7 tervishoiuministrid, vahendab meedia. Paar rida allpool on uudis selle kohta, et eile avastati Rootsis riigi esimene omikrontüve juhtum, kus proov oli võetud rohkem kui nädal tagasi. Ei ole eriti kiire? Küll aga on kõvasti selle ümber külvatud paanikat. Ja hirmunud inimesi on hea juhtida.
Kuna tegu on uue tüvega, siis keegi tegelikult ei tea, milliseid tagajärgi see toob.
Meie viroloogiaprofessor Irja Lutsar räägib ühe suupoolega, et uus viirusetüüp põgeneb olemasolevate vaktsiinide eest ja teise poolega kutsub ikkagi vaktsineerima, kuigi ei ole teada, kas sellest on mingit kasu või kahju.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme rääkis Postimehe stuudios, et see kõik on järjekordne näide sellest, kuidas toimub paanika õhutamine ja hüsteeritsemine – enne võiks mõelda, mismoodi on varem räägitud ja mismoodi reageeritud.
„See mõjub kohutavalt halvasti nii terviseameti, kõikide nende teadusnõukodade kui ka valitsuse enda usutavusele ja usaldusväärsusele, kui niimoodi tõmmeldakse,“ ütles Helme. „Meil on kõikidel meeles, kuidas alguses ei olnud maske vaja, siis oli vaja, siis muutus nii kohustuslikuks, et inimesi veetakse minema, kui üks ninasõõr paistab. Sama lugu testidega…“
Helme rääkis, kuidas peaminister anub nüüd inimesi, et tehke piiril test. „Aga miks, kui meil on vaktsineerimispass, mis pidi näitama, et kõik on ohutu? Ise nägi kaks kuud aega, et testid maha võtta.“
„Sel kõigel on väga vähe pistmist efektiivse reaktsiooniga koroonale, seda lihtsalt ei saa enam tõsiselt võtta,“ lisas ta.
Lõuna-Aafrika teadlased teatasid läinud nädalal, et on avastanud uue viirusevariandi, millel on vähemalt kümme mutatsiooni, võrreldes beetatüve kolme ja deltatüve kahega.
Omikrontüve avastamine tõi kaasa paanilise reisipiirangute kehtestamise üle maailma.
Paanikast hoidumisele üles kutsuvad eksperdid maailma meedias toovad välja, et sarnase ärevuse põhjustanud beeta- või müütüvi ei muutunud domineerivaks. WHO teatel läheb omikroni edasikanduvuse ja selle tüve suhtes vaktsiinide tõhususe hindamisega mõned nädalad aega.