Uued Uudised

Max Richteri jutt tsivilisatsioonile kahjulikust Brexitist viitab põhjalikult läbipestud ajule

Pro-Brexit demonstrators protest outside The Supreme Court in London, Tuesday, Sept. 17, 2019. The Supreme Court is set to decide whether Prime Minister Boris Johnson broke the law when he suspended Parliament on Sept. 9, sending lawmakers home until Oct. 14 — just over two weeks before the U.K. is due to leave the European Union.(AP Photo/Alastair Grant)

Saksa-briti helilooja ja muusiku Max Richteri väide “Plekktrummis”, et Brexit on tsivilisatsioonivastane idee, näitab vasakäärmuslikku mõttelaadi.

ERR kirjutab: “Poliitiliselt aktiivne Richter nimetab Brexitit ülimaks tragöödiaks, mis kaaperdab ajalugu. Peamiseks põhjuseks tõi Richter selle, et varem verre uppunud Euroopal on vaja riikideüleseid organisatsioone, selleks, et säiliks stabiilsus. “Kui see protsess tagasi pöörata, on see tsivilisatsioonivastane idee,” ütles Richter.”

Kõigepealt – mis ajaloo kaaperdamisest Richter räägib? Suurbritannia on kogu aeg ennast mandri-Euroopast kõrval seisjana tundnud, Euroopa Liitu astus ta 1973. aastal, mil see oli pigem majandusliit, ja otsustas lahkuda, kui see hakkas ängistavana tunduma. Euroopa ajaloos ei viita miski tahtele luua mingit demokraatlikku ühendust – kui, siis impeeriumi.

Teiseks – palju oleneb sellest, milline on riikideülene organisatsioon, mis stabiilsust säilitab. ÜRO-st pole asja olnud ja praegu pole näha ka kedagi teist. Totalitaristlik föderatsioon, milliseks EL ähvardab kujuneda, saab seda teha vaid lühiaegselt, sest impeeriumidesse on lagunemine sisse kodeeritud – vägivaldselt kokku pandud asjad ei püsi kaua koos.

Praegu on juba vastuolude pealt teatud liikmesriikidega näha, et riikideülene organisatsioon Euroopas ehk EL ei tuleks stabiilsuse tagajana toime – ta suudab seda teha vaid vägivallaga, nagu Madridi keskvalitsus Kataloonias.

Tsivilisatsioon ei tähenda mingil juhul halliks massiks kokku surutud maailma, nagu Richter seda näeb. Pigem on tsivilisatsioon erinevate ja omal ajaloolisel kodumaal elavate rahvaste kogum, kes suhtlevad üksteisega teiste kodusse tungimata.

Maailmas on üha enam nähtav, kuidas ajupesu saanud inimesed pööravad ära demokraatiast ja leiavad, et kõike saabki ainult suure kaikaga ja ülemaailmses impeeriumis lahendada.

Paljuütlev aga on see, et kuigi Richter rääkis palju muusikast, pani ERR pealkirja vaid Brexiti – kohe näha, millised on eelistused ehk poliitideoloogia enne muusikat. Kõigepealt litakas Brexitile ja siis vaatame, mis muusikast saab.

Exit mobile version