Uued Uudised

Meedia katse Trumpi mustata tõstis Amazoni edetabeli tippu parempoolse filosoofi

Sel nädalal jõudis maailma ühe suurima interneti-raamatukaupluse Amazoni new-age teemalise edetabeli tippu Itaalia filosoofi Julius Evola (1898–1974) põhiteoseks peetav “Mäss nüüdismaailma vastu”.

Järsk huvi üheks 20. sajandi kõige parempoolsemaks mõtlejaks peetava Evola vastu on seletatav USA presidendi Donald Trumpi administratsioonis peastrateegina töötava Steve Bannoni kolm aastat tagasi tehtud märkusega, mille põhjal New York Times avaldas reedel pika artikli1.

Bannon mainis Evolat 2014. aastal Vatikanis toimunud konservatiivide konverentsil, rääkides traditsionalismi mõjust nüüdisaja Venemaale. Tänapäevalgi on mõttevoole, mis “ulatuvad tagasi Julius Evola ja teiste 20. sajandi alguse autoriteni, kes olid traditsionalistliku liikumise toetajateks,” rääkis tookord Bannon.

Lehekülje pikkuses artiklis peakirjaga “Steve Bannon tsiteeris Itaalia mõtlejat, kes mõjutas fašiste” püüdis New York Times selle lause kaudu Trumpi ja Bannonit siduda fašismiga, kuigi Evola ise oli tuntud toona Itaaliat valitsenud ideoloogia pideva kriitikuna. “Mu põhimõtted on üksnes need, mida enne Prantsuse revolutsiooni iga hästikasvatatud inimene pidas mõistlikuks ja normaalseks,” kinnitas Evola, kutsudes end antifašistiks.

Sellegipoolest oli New York Timesis ilmunud artiklil piisav mõju, et tekitada paljudes ameeriklastes Evola vastu suurt huvi, nagu näitab tema teoste järsk populaarsuse kasv Amazonis.

Julius Evola oli itaalia aristokraat, filosoof ja kunstnik, kes samuti harrastas mägironimist. Ta kuulus traditsionalistlikku koolkonda, mis nägi Lääne tsivilisatsiooni olevat allakäigustaadiumis ja pidas selle ainuvõimalikuks lahenduseks radikaalset vasturevolutsiooni.

_____

  1. Allikas: Steve Bannon Cited Italian Thinker Who Inspired Fascists

 

Exit mobile version