Maailmas toimub praegu midagi uskumatut – samas kui Lääs rooskab ennast ja oma majandusi kliimanuudiga, käib mujal elu tavapäraselt edasi.
Araabia Ühendemiraadid teatasid esmaspäeval märkimisväärsest nafta- ja gaasileiust ning käivitasid uue hinnastamismehhanismi kohalikule toornaftale, vahendab ERR.
Ühendemiraatide (AÜE) kõrgema naftanõukogu (SPC) teatel leiti seitse miljardit barrelit toornaftat ja 1,6 triljonit kuupmeetrit gaasi. See tõstab riigi naftareservi 105 miljardi barrelini ja teeb AÜE-st naftareservi poolest maailmas kuuenda riigi, edestades Kuveiti, teatas naftafirma Abu Dhabi National Oil Co (ADNOC).
Maagaasireserv tõusis 7,7 triljoni kuupmeetrini, lisas ADNOC. AÜE pumpab päevas maast välja umbes kolm miljonit barrelit naftat ja 297 miljonit kuupmeetrit gaasi. “Meil on hea meel ja au, et AÜE tõusis nafta- ja gaasireservide poolest maailmas seitsmendalt kohalt kuuendale kohale,” ütles firma tegevjuht Sultan al-Jaber.
SPC kiitis heaks ka ADNOC-i Murbani toornafta märkimise rahvusvaheliselt tunnustatud turul, et tugevdada AÜE positsiooni energiapakkujana arenevatel turgudel. ADNOC plaanib suurendada toornaftatootmist järgmisel aastal nelja miljoni barrelini päevas ja 2030. aastaks viie miljoni barrelini.
Euroopas aga on aasta 2030 juba teiste rajajoontega.
Saksamaa plaanib 2030. aastaks keelata sisepõlemismootoritega auto müümise Saksamaal ning esitab sarnase ettepaneku ka Euroopa Komisjonile, et seadusandlus jõustuks kõikides liikmesriikides. Saksamaa plaani kohaselt peaksid alates 2030. aastast kõik müüdavad autod olema kas elektrimootoriga või sõitma vesiniku jõul. Samu plaane haub ka Prantsusmaa 2040. aastaks.
Seega siis laiendavad fossiilsete kütuste ammutajad ja tootjad igasugustest kliimaneutraalsustest hoolimata nafta ja maagaasi tootmist, Euroopa Liit aga kitsendab iseennast ka siis, kui tema oma konkurentsivõime kannatab.
Teismeline keskkonnahüsteerik Greta Thunberg oli jõudnud Rootsist paadi, rongi ja elektriautoga poolele teele Tšiilisse, kui järgmiseks kuuks kavandatud kliimakohtumine Santiagos ootamatult ära jäeti. Nüüd otsib ta küüti tagasi koju, vahendas ERR 1. novembril.
Euroopa hakkabki vist tulevikus nii reisima, Ühendemiraatide emiirid aga tuiskavad oma lukslennukite endiselt üle taevalaotuse.
UU