Uued Uudised

Narva piiripunkti sulgemine meenutab Eesti kadunud positsiooni

Narva linn, liiklus, piiripunkt, piirivalve, vene- eesti piir, sild

Uudistes teatatakse, et Narva piiripunkti kaudu sõidukite liiklust enam ei toimu, ja see tähendab, et Eesti positsioon transiidimaana on suuresti kadunud ning me asume Euroopa Liidu ühes nurgas, ainult Soome on veel “tagapool”.

Venemaa agressioon Ukraina vastu on tinginud selle, et Putini riik on saanud paariaks, Venemaaga ei taha keegi enam tegemist teha (paljud siiski ajavad seda vargsi edasi) ja EL-i idapiir (sealhulgas Eesti oma) on sisuliselt “raudne eesriie”. Agressori survestamiseks on see hea, aga tupikusse sattunud Eesti jaoks mitte.

Esmalt on mõttetuks muutunud Rail Balticu projekt, seda juba ammu. Mäletatavasti põhjendati selle vajadust muuhulgas ka Venemaa kaudu saabuvate kaupade transiidiga läbi Eesti Euroopasse. Nüüd on see variant ära langenud ja Soomest tulevad kaubavood ei tasu ennast kindlasti ära. Rongiga reisimine aga on kogu Euroopas kallis – näiteks neljaliikmelisel perel oleks Helsingist Rovaniemisse sõit suhteliselt rahakotti laastav, seda enam, et kriisis Eesti vaesub kiiresti.

Rail Balticu ehituse jätkamine käib huvitaval kombel üheaegselt juttudega sellest, kui rikas on Eesti maapõu ja mida kõike võiks siit kaevandada, eriti just “rohepöördematerjale”, ning ka Brüsselist tulevad jutud sellest, et liikmesriikidelt tahetakse strateegilised varud üle võtta. Hoiatav on see moment kohe kindlasti.

Muidu aga on Kaja Kallase valitsus oma sõjajuttude, maksutõusude, kalli elektri, majanduse mittetoetamise ja palju muuga muutnud Eesti investoritele väheatraktiivseks ning siit lahkuvad nii omad kui võõrfirmad. Seega ähvardab Eestit “nurgariigi” staatus, millele lisandub veel rinderiigi täiesti reaalne positsioon.

Eestit on tabanud mitu häda korraga: Venemaa eraldamisest (mis on kahtlemata vajalik) kadunud hea geograafiline positsioon, taasiseseisvusaja ühe halvima valitsuse hukatuslik majanduspoliitika, kivina kaelas rippuv Rail Baltic, hävituslik rohepööre, reaalne sõjaoht jne. Investoreid see siia ei meelita ja Eesti ise on muutunud Brüsseli sulaseks, mis ähvardab nüüd ka EL-i ripatsi staatusega.

Uued Uudised

Exit mobile version