Uued Uudised

Noorte hulgas levival üksindusel on ka ideoloogiline tagamaa

Women hold a protest in front of Trump Tower in New York on October 4, 2018 against Supreme Court nominee Brett Kavanaugh. - Top Republicans voiced confidence Thursday that Brett Kavanaugh will be confirmed to the US Supreme Court this weekend, as they asserted that an FBI probe had found nothing to support sex assault allegations against Donald Trump's nominee."Judge Kavanaugh should be confirmed on Saturday," Senator Chuck Grassley of Iowa, the chairman of the Senate Judiciary Committee, told reporters. (Photo by TIMOTHY A. CLARY / AFP)

Postimees on avaldanud ühe asjaliku mureloo üksikutest noortest inimestest Eestis, kuid sel probleemil on ka kõrvalhoovused.

Artiklis “Üksikute maa: Eestis valitsevad üheliikmelised leibkonnad” on kirjas, et üksikute noorte arv aina kasvab, kusjuures sisukate suhete puudus on veelgi suurem probleem kui üksindus. Lugu toob esile mitmed põhjused, kuid Uued Uudised keskenduvad nendele, millest ei räägita.

Nimelt on üksinduse üheks põhjuseks (Rootsis tehtud uuringu järgi) ka see, et inimestele antakse üha enam vabadusi ja -õigusi, mis ei mahu enam ei inim-, isiku- ega kodanikuõiguste alla, vaid on lubadus teha kõike, mida süda soovib. Inimestel on ühtäkki käes niipalju õigusi ainuisikuliselt otsustada, et tahes-tahtmata põrkuvad need tihedamalt kokku teiste inimeste suurenenud õigustega ja tekitavad konflikte. Sagedad kokkupõrked aga ei soosi ei tutvumist ega koospüsimist, eriti kui need toimuvad suhtesiseselt või selle loomisel.

Lisaks on läänelik elulaad kaasa toonud solvumiskultuuri ja oma laialdaseks muutunud õiguste kompromissitu kaitsmise – aga keegi ei soovi koos olla pretensioonika kaaslasega, kes nõuab kõiges endale õigust. Ilmselt on suurenenud üksinduse põhjuseks see, et nüüd solvutakse või nähakse ahistamist ka seal, kus kakskümmend aastat tagasi seda lihtsalt ei nähtud. Või peeti lihtsalt inimlikuks kapriisiks.

Üksindust soosivad ka teatud ideoloogiad, näiteks äärmusfeminism, mis õhutab viha ja põlgust vastasoo vastu, või siis soolise võrdsuse eest võitlemine, mis on juba ammu väljunud tegeliku võrdsuse saavutamise raamidest ja muutunud meestele ärategemiseks. Kõigist feminismi kalduvatest naistest ei saa kohe lesbisid, seega jääb üle üksindus.

Muidugi on ka meeste puhul palju asju, mis võtavad naistelt soovi nendega tutvuda ja jätavad mehed üksikuks, kuid üldjuhul pole need seotud ideoloogiatega.

Traditsioonilise meeste-naiste maailma lõhkumine on üheks põhjuseks, miks naised pole äkki enam daamid ja mehed pole džentelmenid ning kadunud on vastastikune ligitõmbavus. Sooneutraalsus on taas üks ideoloogia, mis lõhub takistab vastassoolisi inimesi kokku saamast ja jäämast (vaevalt et ka homoseksuaalseid inimesi).

Eestis on juba palju noori mehi, kes kurdavad, et naistega ei saa enam tutvuda – nood on võõrastest ideoloogiatest sedavõrd pungil, et mehed ei julge ahistamissüüdistuse kartuses lähenedagi. Mehi ja naisi eraldavad üha enam Läänes maruliselt levivad ahistamisskandaalid – kui varem tähendas silmapilgutus soovi tutvuda või läheneda, siis täna võib selle eest saada süüdistuse seksuaalses ahistamises. Või siis lihtsalt perverdi sildi.

Soov purustada naisõigusluse sildi all traditsioonilised meeste-naiste suhted on omane neomarksismile ja see on kaasa toonud üksikute (ja sageli ka seetõttu agressiivsete) inimeste arvu suurenemise, seda ideoloogiliste konfliktide õhutamise raames.

Mis aga puutub Rootsi uuringusse, siis selle järgi on seal täiesti feministlik ühiskond, kus mehed on alla surutud (93% kohtuasjadest mees versus naine võidavad naised) ja seetõttu on ka selle multikultimaa põlisrahvas rootslased üksikud – kahe ja enama inimesega leibkondade kõrge protsendi annavad sisserändajad, kelle seas on traditsioonilised mehe-naise peresuhted endiselt jõus.

Miks aga muutuvad just noored üha enam üksikuteks – sest nemad võtavad kõige kiiremini üle ideoloogiad a la “euroopalikud väärtused”.

UU

Exit mobile version